I samband med att en ny sÀsong av SVT:s program Landet Runt kommer sÀndas under hösten, Àr programmet ute pÄ Sverigeturné. Första stoppet blev Gotland och Visby.
Under onsdagen hade det blivit dags, dĂ€r de hade samlat till ett publikmöte utanför Gallerian pĂ„ Ăstercentrum. PĂ„ plats var representanter frĂ„n Landet Runt och SVT Nyheter Ăst för att möta och prata med de gotlĂ€ndska tittarna.
Landet Runts programledare Henrik Kruusval hade mycket att stÄ i nÀr gotlÀnningarna ville samtala och ta bilder tillsammans med kÀndisen. MÄnga passade Àven pÄ att ta för sig av fikat som erbjöds, samtidigt som de fick dela med sig av sina bÀsta nyhetstips till gÀnget bakom produktionen.
Karin Linton, projektledare för Landet Runt, tyckte det var hÀrligt att lÀmna studion i Göteborg och fÄ vara pÄ Gotland och trÀffa publiken.
â Vi gör ju det hĂ€r för att kunna ge en Ă€nnu bĂ€ttre bild av Sverige, tillsammans med SVT Nyheter. För att fĂ„ veta vad som Ă€r viktigt för gotlĂ€nningarna, hur de tar del av nyheter och vad de vill ha mer eller mindre av i nyhetsutbudet, sĂ€ger hon.
SVT:s lokala reporter pÄ Gotland, Patrik Widegren, var Àven han pÄ plats och hade tidigare under dagen guidat runt gÀnget i Visby. De hade bland annat besökt Drottens Ruin och varit i gravarna vid ringmuren.
â Det Ă€r kul att fĂ„ vara med, jag har bidragit med ett inslag till programmet och förberett en frĂ„ga till tĂ€vlingen som ska hĂ„llas, sĂ€ger Patrik Widegren.
GotlĂ€nningarna Harriet Söderström och Lasse Liv hade koll pĂ„ att programmet var pĂ„ besök i Visby och tog sig dĂ€rför förbi Ăster.
â Jag gillar att de gör reportage frĂ„n hela landet. Jag tycker Ă€ven att det Ă€r bra att de gör en sĂ„dan hĂ€r resa, att de tar sig till Gotland och visar upp sig, sĂ€ger Lasse.
â Och programledaren Ă€r ju vĂ€ldigt trevlig, fyller Harriet i.
13-Äringarna Tyra Enström och Kajalii Karlsson var glada över att fÄ varsin bulle, men programmet i sig var inte nÄgot de brukar kolla pÄ.
â Jag kollar pĂ„ andra nyheter. Det jag hade önskat mer av Ă€r nyheter om hĂ€star, dĂ„ jag Ă€r en riktig hĂ€stmĂ€nniska, sĂ€ger Tyra.
â Jag tycker att man ska nĂ„ fler unga mĂ€nniskor. Kanske via Tiktok eller Instagram, sĂ€ger Kajalii.
Ăbon Golara Ljungdahl Ă€r uppvuxen med programmet och har fĂ„tt mycket kunskap dĂ€rifrĂ„n genom Ă„ren.
â Jag har fĂ„tt en hel del av min allmĂ€nbildning frĂ„n programmet. Det jag gillar Ă€r att man fĂ„r ta del av nyheter frĂ„n hela landet genom roliga inslag, sĂ€ger hon.