Våg av bilförstörelse i Visby

Natten mot lördagen ser vittnen hur en yngling, ståendes på motorhuven, sparkar in vindrutan på en bil på Trädgårdsgatan. Den första anmälan följs snabbt av fler. Minst sju bilar i sydöstra Visby har drabbats under helgen.

Visby2010-11-29 04:00

Strax före midnatt ser vittnen på Trädgårdsgatan på Furulund hur en yngling står på en motorhuv och sparkar in vindrutan på en personbil. Han försvinner från platsen, men polisen hittar senare en kille född -94 inte långt från platsen. Vissa spår har säkrats och han misstänks för skadegörelsen.
Senare på lördagen anmäls att ytterligare två bilar på Trädgårdsgatan fått sina vindrutor förstörda. Tillvägagångssättet känns igen, nya spår säkras.
Under söndagen anmäls skadegörelse på bilar på Gråboväg, Lövängsgatan, Värnhemsgatan och Myrstigen. Alla adresserna ligger i sydöstra Visby.
Tre av bilarna har fått sin motorhuv repad och en har fått flera rutor krossade.
- Förhoppningsvis kommer vi att kunna säga att det är samma gärningsman, säger vakthavande polisbefäl Kent Billqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!