"Visst känns det provocerande"

- Det är klart att jag är rädd. Jag skulle inte vilja möta Torbjörn Axelman öga mot öga en gång till. Jag hoppas verkligen inte att han får komma hem till Gotland på permission i helgen.Det säger Joakim Hansson, som sköts av konstnären i Brucebodramat.

Wisby Prison Gallery. Utställningen på Fängelsets nystartade galleri blir Torbjörn Axelmans första sedan han dömdes för mordförsök efter skotten vid Brucebo.Foto: Tobias Wallström

Wisby Prison Gallery. Utställningen på Fängelsets nystartade galleri blir Torbjörn Axelmans första sedan han dömdes för mordförsök efter skotten vid Brucebo.Foto: Tobias Wallström

Foto: Tobias Wallström

Visby2011-06-29 04:00

I går kunde Gotlands Allehanda avslöja att Torbjörn Axelman ska ha en utställning på Fängelset i Visby. Vernissagen är på lördag och Torbjörn Axelman själv har ansökt om permission för att kunna närvara.

Joakim Hansson var ett av offren som sköts av Torbjörn Axelman vid skottdramat i Brucebo för tre år sedan. Torbjörn Axelman dömdes för mordförsök till sluten rättspsykiatrisk vård. Sedan domen har Axelman beviljats permission många gånger. Han har än så länge dock inte fått besöka Gotland.

- Jag bor här på ön och jag vill inte riskera att möta honom. Jag känner mig rädd inför det här.

Joakim Hansson berättar att personal från Löwenströmska sjukhuset alltid ringer när Axelman ska ha permission.

- Det är inte bara jag som är drabbad. Vi är flera offer. Och tänk på våra familjer. Men än så länge har jag inte fått något samtal. Jag hoppas verkligen inte att jag får det heller.

Han säger att han inte har något emot utställningen i sig. Man ska inte "censurera konsten", anser Joakim Hansson.

- Men visst känns det provocerande.

Tänker du gå och titta på utställningen?

- Absolut inte, säger Joakim Hansson.

I december 2008 skjuter konstnären Torbjörn Axelman från sitt hem i Brucebo. Joakim Hansson och en polisman skottskadades.

Torbjörn Axelman dömdes för mordförsök till sluten rättspsykiatrisk vård. Han vårdas på Löwenströmska sjukhuset i Stockholm.

I december förra året anlitade Torbjörn Axelman ett expertteam med bland andra juristen Trond Sefastsson, och begärde resning i Högsta domstolen.

Ansökan avslogs efter bara några dagar.

Torbjörn Axelman ska nu ha en utställning i Fängelset i Visby och har ansökt om permission för att kunna delta vid vernissagen på lördag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om