Nu får Almedalsveckan kelgrisar och styvbarn

Ledare Gotlands Allehanda2017-02-21 06:00
Detta är en ledare. På hela Helagotland publiceras ledarartiklar från Gotlänningen, Gotlands Folkblad och Gotlands Allehanda.

GA berättar i dag om hur det blir när Region Gotland, genom tekniska nämnden, skiljer agnarna från vetet bland de stora markhyrarna i Almedalsveckan. Vissa får rabatt, andra får betala det nya fulla priset.

Vissa nyhetsorganisationer är tydligen lite finare och viktigare än andra i Almedalen. Det råkar vara samma privilegierade företag som åtnjuter en särställning jämfört med alla andra även på andra sätt. Sveriges Television, som staten tvingar oss att finansiera via licensen. Reklamfinansierade TV4, som liksom SVT får sända via marknätet.

Under 2017 beräknas Sverige betala 29,6 miljarder kronor till EU och under samma år får vi tillbaka drygt 11 miljarder i olika produktiva/destruktiva former. Trots en mellanskillnad på 18,6 miljarder så måste tydligen också EU-kontoret särbehandlas i Almedalsveckan och ges en rejäl hyresrabatt på den mark som kontoret nyttjar.

Varför? Jo, när det gäller SVT och TV4 så är de ”viktiga för alla som följer Almedalsveckan via TV-sändningar runtom i landet”.

Andra medieföretag? De som faktiskt måste övertala sin publik att finansiera verksamheten? De är tydligen inte lika viktiga. För det är ju bara SVT och TV4 som lever upp till tekniska nämndens kriterium – de har ”koncessionsavtal med staten”.

Det är verkligen så att just SVT:s och TV4:s privilegierade ställning är själva grunden till att de ska få privilegier även i Almedalen.

Det är väl tur att Region Gotland kan frångå sina prislistor för att undvika orättvisor! Eller skapa dem...

EU-kontoret får rabatt eftersom dess närvaro i Almedalen ”är viktig ur ett internationellt och europeiskt perspektiv”. Och:

”De har mycket välbesökta seminarier under veckans alla dagar och är en viktig arrangör gällande lagstiftning, demokrati och aktuella samhällsfrågor.”

Aha! EU-kontoret är viktigt!

Det förklarar saken.

Det är klart att EU-kontoret inte ska behöva utstå samma nesliga behandling som Almedalens övriga aktörer, som bara arrangerar trams som ingen är intresserad av.

Kelgrisarna gillar kanske godtycket. Styvbarnen är inte lika nöjda. De kanske gör en "Löfven" och bestämmer sig för att det är bättre med "riktiga" nyheter och överger Almedalen.