– Man kan känna en otrygghet även här trots att det är ett hav emellan, säger stationsbefälet Michael Lindqvist på söndagsförmiddagen.
Efter fredagens attack på Drottninggatan i Stockholm, där fyra människor miste livet och 15 personer skadades, är trygghetsskapande åtgärder viktiga för polisen.
LÄS MER: Dådet på Drottninggatan – det här vet vi
Under lördagen var polisen på Gotland, liksom i övriga Sverige, ännu mer synliga i publika miljöer.
– Vi var som vanligt på Östercentrum i Visby och synliga i krogmiljön på kvällen. Vi fanns också vid Ica Maxi och Coop vid Stenhuggaren och i Hemse och Slite. Patrullerna har upplevt att allmänheten har varit mer kontaktsökande än vanligt.
Polisen i Stockholm har fått förstärkning från flera håll i landet, bland annat Örebro. Enligt de uppgifter Michael Lindqvist har, har gotländska polisen dock inte skickat någon personal till Stockholm.
– Vi har inte så många att ta av. Däremot har vi varit delaktiga i stabsmöten tillsammans med Stockholm och följer utvecklingen.
Även Michael Lindqvist är berörd av den tacksamhet många har visat polisen efter attacken.
– Kollegorna som har jobbat i den här miljön förtjänar alla credd och kärlek. Det är fantastiskt att se medborgarna uttrycka det så här. Det värmer verkligen, säger han.
LÄS MER: Tusentals Stockholmare sluter upp