Den 18 april infördes parkeringsavgifter i hela innerstaden och på hamnen i Visby. Men politikernas beslut skulle inte gälla förrän efter sommaren, var det tänkt.
– Vi var otydliga i vårt beslut och hade inte satt ett datum. Förvaltningen har bara full följt vårt beslut och införde det den 18 april. Till allas vår överraskning, vi blev ställda allihop, säger Tommy Gardell.
Men han tycker att förvaltningen borde vetat bättre än att införa en förändring innan sommaren och att informationen till allmänheten borde varit betydligt bättre. En liten annons i tidningarna dagarna innan är inte tillräckligt och tjänstemännen har fått bassning.
– Vi har aldrig gjort några förändringar innan sommarperioden, har vi gjort förändringar så har vi gjort det i samband med sommarperioden för att undvika missförstånd. Förvaltningen har inte hanterat det här bra, säger Tommy Gardell..
Karl-Johan Boberg (C) och Per Edman (V), ledamöter i tekniska nämnden, stöttar Tommy Gardell.
– Vi har bara pratat om från vecka 24 och vi ändrade till och med förvaltningens förslag som var från vecka 20, så det har aldrig varit tal om före sommaren, säger Karl-Johan Boberg.
Efter beslutet den 23 mars har näringslivets reaktioner varit mycket starka och på tisdagskvällen hölls ett planerat möte med bland andra Visby Centrum, Svenskt näringsliv och Tillväxt Gotland. Tanken var att det skulle finnas tid att justera p-avgifterna ifall parterna skulle komma fram till något annat än det nämnden beslutat.
Tekniska nämnden beslutade på onsdagen att dra tillbaka beslutet som togs den 23 mars. Reglerna gäller dock till förvaltningen hunnit skylta om, vilket väntas ta cirka en vecka. Efter sommaren kommer det åter bli två timmar gratis parkering, precis som tidigare.
Det här infördes 18 april, dagen efter var det fullt rabalder om detta. Varför sa ni inte stopp då, varför vänta två veckor?
– Jag kontaktade förvaltningen direkt när jag fick beskedet, men det kan bara rivas upp av nämnden och vi har inte haft möte förrän idag, säger Tommy Gardell.
De avgifter som nu gäller kommer inte att gälla efter sommaren, istället blir det två fria timmar. Varför inte bara flytta startdatumet till efter sommaren?
– Nej, nu vill vi involvera näringslivet mycket mer. Visby Centrum har varit med och vi har ofta hamnat i konflikt med dem, nu vill vi att Svenskt näringsliv, besöksnäringen och Tillväxt Gotland också är med.
Det har varit väldigt mycket fram och tillbaka med de här p-avgifterna, det här är ju en fars.
– Ja visst, det här var ju så totalt onödigt. Men det vi skulle införa efter sommaren var vi överens om, utom moderaterna. Vi har sådana problem vid högskolan, säger Tommy Gardell och fortsätter:
– Orsaken till att vi tar tillbaka beslutet är de starka reaktioner vi fått, som vi inte trodde att vi skulle få. Vi tog i för mycket i innerstan och för stor bit kring högskolan.
– Nu säger man att man måste lägga ner sina företag, det känns tungt att ta ett sånt beslut då, säger Per Edman.
– De säger på Adelsgatan att dagen efter det infördes så hade de inga kunder. Vi kan inte ta den striden, säger Tommy Gardell.
De som parkeringsböter under de här veckorna kommer inte att slippa betala.
– Nej, det var de regler som gällde då, det är väldigt olyckligt. Jag är så förbannad över det här. Det blev helt fel.
– Om det finns en bra lösning som alla blir nöjda med kan man ifrågasätta, men jag tror att det är viktig att hitta en lösning som kan löpa över tid så alla kan vänja sig, säger Per Edman.