Under måndagen fick räddningstjänsten in ett larm om en brand på Solklintsskolan i Slite. Efter branden fick polisen in vittnesmål om vilken person som hade orsakat branden.
– Då var det några elever i en av klasserna som vågade berätta om vem som hade tänt på. Vi har en namngiven person som är misstänkt för skadegörelse genom brand. Men därefter uppstod det massvis med hot mot dem som namngivit personen. Det handlar om olaga hot och övergrepp i rättssak, man hotar dem på grund av de pratat med polis, säger Joakim Nordberg, yttre befäl vid polisen på Gotland.
Vad beror det här på?
– Det beror på att personen som är misstänkt för branden är en drivande ledargestalt på skolan som de andra försöker skydda. Det de inte förstår är att de också begår allvarliga brott. Även om de inte är straffmyndiga begår de fortfarande brott, säger Joakim Nordberg.
LÄS MER: Skola vandaliserad – uträttade behov vid varuintaget
Cecilia Lundberg, tillförordnad rektor på skolan, säger att det har varit en jobbig tid och att det har varit en turbulent vecka.
– Det har varit oroligt under veckan och vi har haft kontakt med polisen. Det är några elever som är utsatta för hot och hat via nätet. Vi har ett nära samarbete med vårdnadshavare. Brandkåren har också varit här och pratat om brandsäkerhet, säger Cecilia Lundberg.
Hon säger att de framöver kommer att ha ett föräldramöte med vårdnadshavare i berörda klasser. Inom kort kommer en kallelse att skickas till vårdnadshavarna.
– Jag väntar på information från polisen och när de kan vara med på föräldramötet. När vi får ett datum från dem går vi ut med en kallelse, säger Cecilia Lundberg.
Hur skulle du beskriva situationen på Solklintsskolan nu?
– Jag skulle beskriva den som att det finns en oro bland vissa elevgrupper. Det mesta händer utanför skoltid och man tar in oron in i skolan. Det hot och hat som läggs ut på nätet görs utanför skolan. Vi har hjälp från förvaltningsledningen och Torsten Flemming (verksamhetschef för grundskolan) har varit här, säger Cecilia Lundberg.
I december och januari blev skolan även vandaliserad. Det har under flera månader alltså varit en orolig tid på skolan.
– Den här vandaliseringen har främst skett på kvällstid och då har lampor på skolhuset blivit vandaliserade. Det är jättetråkigt att det händer, men jag kan inte säga att branden som inträffade och vandaliseringen hänger ihop. Jag kan inte uttala mig om det, det är polisen som utreder om det finns något samband, säger Cecilia Lundberg.
Polisen har sedan i onsdags varit på plats i skolan och kommer även att göra ett besök under fredagen.
– Vi ska arbeta brottsförebyggande, men kommer inte att kunna vara på plats hela tiden. Vi ska tillsammans med skola, socialtjänst och åklagare göra allt för att lösa den uppkomna situationen, säger Joakim Nordberg.