I Follingbo har Omsorgsinstitutet i Sverige AB 19 ensamkommande flyktingbarn. Detta trots att bolaget i dagsläget saknar tillstånd av Inspektionen för vård och omsorg, IVO, att bedriva stödboende.
– Verksamheten är inte tillståndsberättigad i dag, men vi har lämnat in en ansökan hos IVO, säger Sona Abdi, verksamhetschef för Omsorgsinstitutet och tidigare jurist på Migrationsverket.
Omsorgsinstitutet ägs av förre riksdagsmannen Jan Emanuel Johanssons bolag Consortius AB.
Boendet i Follingbo har varit igång sedan i november, trots det ansökte man inte om tillstånd av IVO förrän i förra veckan. Det är inte första gången Jan Emanuel Johansson bedriver boenden för ensamkommande flyktingbarn utan tillstånd. Så sent som i november tvingades han stänga ett av sina boenden i Östervåla sedan IVO slagit fast att boendet var olagligt då nödvändiga tillstånd saknades.
Den gången hävdade Jan Emanuel Johansson att det inte krävdes några tillstånd. Det gör även Sona Abdi när det gäller verksamheten i Follingbo.
– Vi har inte kunnat söka tidigare. IVO ändrade kraven vid årsskiftet, säger hon.
Men IVO hävdar annorlunda:
– Boendeformen ”stödboende” är ny. Men alla boendeformer för barn som bedrivs enligt socialtjänstlagen, förutom familjehem, kräver tillstånd av IVO och gjorde det även före årsskiftet, säger Britt Utstrand, utredare på IVO.
Samtidigt som det är Omsorgsinstitutet som placerar barnen, är det ett annat bolag, Gotland integration och elevhem AB där Jan Emanuel Johansson sitter i styrelsen, som driver själva boendet.
– Vi kan inte vara på alla ställen samtidigt. Vi sköter placeringarna och kontakten med kommunerna, och Gotland integration och elevhem driver boendet. Det är svårt att vara på flera platser och orter samtidigt, säger Sona Abdi.
Att ett annat bolag driver boendet är inget som förvånar socialtjänsten i Umeå kommun, som har sex ungdomar placerade hos Omsorgsinstitutet.
– Det är jättevanligt. Det gör att det ofta blir rörigt för oss att hantera fakturor, det blir lite detektivarbete att ta reda på vem fakturan kommer från, säger enhetschef Monica Wahlström.
De var dock medvetna om att Omsorgsinstitutet saknade tillstånd av IVO när ungdomarna placerades där.
– Ja tyvärr. Men det här skedde i det mest akuta skeendet när vi gick på knäna. Det var antingen det, eller att ta in dem på socialkontoret. Vi kammade Sverige på platser, säger Monica Wahlström.
I dagsläget får Omsorgsinstitutet in mellan 1995 och 2600 kronor per barn och dag, vilket resulterar i ungefär 1,2 miljoner kronor i månaden. I gårdagens tidning konstaterade Monica Wahlström att priserna steg under höstens flyktingvåg, men Sona Abdi tycker inte att priset är orimligt högt:
– Det är vad vi har kommit överens om. De betalar för den kvalitet de får. Tycker de att det är för högt kan de vända sig till oss, det finns rum för förhandlingar, säger hon.
När GA var i kontakt med Jan Emanuel Johansson meddelade han att han inte hade tid att prata, men att han ville ha frågorna mailade till sig. Efter det har han inte återkommit och GA har sökt honom flera gånger på nytt men utan resultat.