Utomhusbad stänger i sommar

I sommar kommer inte Varplöse vattenpark att öppna. Därmed blir det inget bad alls i Roma eftersom även Romabadet är stängt sedan en tid tillbaka.

Foto: Tommy Söderlund

Dåligt vatten2016-05-11 11:09

– Vi får inte ihop det, vi har haft teknikstrul och hinner inte, säger ägaren Anders Stumle.

Det som inte fungerat är badets reningssystem. Varplöse vattenpark har både en damm och en bassäng. Redan i fjol rådde badförbud i bassängen efter en kontroll då det konstaterades att vattenkvaliteten inte var godkänd.

– Vi fick inte ihop vår kemi i laboratoriesystemen, säger Anders Stumle.

För att få en godkänd vattenkvalitet måste vattenparken använda klor och det är inte något Anders Stumle vill satsa på. Just nu har han dessutom fullt upp med att jobba med sina andra bolagsengagemang.

Dessutom har badet haft för få badgäster. Förra årets kyliga väder i kombination med den korta säsongen har gjort att intäkterna inte räcker till för att driva badet.

– Vi skulle behöva ett åretruntbad och sätta tak över. Att ha öppet sex veckor på sommaren räcker inte, säger Anders Stumle.

Att bygga tak över badet skulle, enligt Anders Stumle, kosta 20 miljoner kronor och just nu finns inte de pengarna. Men han utesluter inte att det skulle kunna ske i framtiden.

– Nu kommer det att ligga på is så får vi se vad vi hittar på, säger han.

Under 2017 kommer Island games att arrangeras på Gotland och Wisby Simsällskap hade hoppats på att kunna nyttja Varplöse park.

– Till Island games blir det ett stort avbräck om vi inte kan använda bassängen, säger Björn Kahl, vice ordförande i Wisby simsällskap.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om