Den 14 juni håller Socialdemokraterna ett extrainsatt möte där de ska utse vem som ska efterträda Björn Jansson som regionstyrelsens ordförande när han lämnar uppdraget 30 juni. Spekulationerna inom partiet om vem som ska ta över har redan börjat, och det är framför allt tre personer som lyfts fram.
– Jag ska fundera fram till i juni, men Meit Fohlin, Filip Reinhag och Hanna Westerén är bra kandidater. Det är viktigt att efterträdaren har kunskap om processerna i kommunalt beslutsfattande och har en förmåga att kompromissa, säger Bo Björkman (S), ordförande för regionfullmäktige.
Tommy Gardell (S), ordförande för tekniska nämnden, är inte orolig över att hitta en ersättare, utan tycker att det finns många personer som passar för uppdraget.
– Jag vill inte föregå partiets diskussion men till exempel Hanna Westerén, Meit Fohlin och Filip Reinhag som jag tror skulle axla rollen utmärkt, säger han.
Trots partikamraternas lovord meddelar Hanna Westerén att hon redan fattat ett beslut om hon skulle få frågan om att leda partiet på Gotland:
– Jag har funderat fram och tillbaka och kommit fram till att det blir ett nej. Orsaken till mitt beslut är egentligen inte så komplicerat, jag tror att jag gör mer nytta på det uppdrag i riksdagen jag har i dag, säger hon.
Var det ett svårt beslut att fatta?
– Nej, egentligen inte. Vi kan gott kosta på oss att jag finns i riksdagen i stället.
Filip Reinhag (S), ordförande för kultur- och fritidsnämnden, har inte tagit ställning till vad hans svar på en nominering skulle vara.
– Om jag får frågan ska jag absolut fundera på det.
Vilka egenskaper har du som skulle göra dig till en bra efterträdare?
– Jag är en bra lagspelare, vilket jag tycker att regionstyrelsens ordförande måste vara. Det är även viktigt att kunna lyssna och ta in andras åsikter i ett brett parti och i en ännu bredare majoritet, säger Filip Reinhag.
Meit Fohlin (S), regionråd, anser även hon att det finns många bra kandidater, bland annat bland partiets nämndsordföranden. För egen del säger hon varken ja eller nej i nuläget.
– Det är klart att jag har funderat på att jag kan få frågan, men jag tänker inte ta ställning än.
Vad skulle göra dig till en bra kandidat?
– Främst min erfarenhet som vice ordförande och den goda överblick och insikt jag har i den kommunala politiken, säger Meit Fohlin.
Regionstyrelsens nuvarande ordförande Björn Jansson vill inte ta ställning till vem han helst ser som hans efterträdare.
– Det får partiet besluta tillsammans, men det finns många duktiga kandidater.