Baras damer bäst i Rävhagen

VARPA: Blåsten, torkan samt att det var början på säsongen gjorde att kastningen inte var den allra bästa när UDM och GT/IV-varpan avgjordes i Rävhagen i går.
Men visst var det kast som satt perfekt och flest sådana kast lyckades Baras damer med och tjejerna tog därmed hem Toyotapokalen för gott.
Herrfinalen vanns av Garda, som slog Buttle med 12-11, 12-10.

Sport2005-05-30 06:00
Det var inte så många ungdomar anmälda som tidigare och endast 36 kom till start i UDM, men de som kom skötte sig med den äran. I P94 heter segraren Daniel Nilsson, Hablingbo och P90-93 vanns av Baras Markus Magnusson. Wiola Öjefors, Banda vann F94 och även i F92-93 gick segern till Banda genom Anna Olofsson. Erika Broberg, Fårö vann F90-91.
I GT/IV-varpan var nio seniorlag för herrar anmälda, fyra damlag och nio oldboyslag.

Toyotapokalen
Damerna tävlade om Toyotapokalen som vandrat i 19 år. Bara hade chans att ta hem den för gott, men då krävdes seger över Hablingbo. Det räckte med seger i en kula och den klarade Bara direkt.
Britt-Marie Björklund, Marie Stenberg och Marie-Louise Gustavsson vann första med 12-5 och för att vara riktigt på den säkra sidan vann de även andra med 12-6 och saken var klar.
- Kastningen var väl lite upp och ner, vi är ju otränade, Britt-Marie har kastat individuellt, men för oss andra två var det första tävlingen, säger Marie och Marie-Louise.
Vad säger ni om att ni tar hem pokalen för gott?
- Kul förstås, vi vann den i fjol också och den har stått hemma hos någon av oss.
Herrfinalen stod mellan Garda med Alf Nilsson, Bengt Pettersson och Bernt Augustsson och Buttle med Claes-Göran Hederstedt, Börje Olofsson och Kjell Hederstedt.
En jämn första kula slutade med seger för Garda- 12-11 och även andra kulan gick till Garda som vann med 12-10.
Garda har nu nio inteckningar i pokalen och har chans att ta hem den för gott nästa år.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!