Endreduo i Finnkamp
INNEBANDY. Endreduon Hanna Sihlman och Anna Jakobsson är uttagna till finnkampen den 15 december i Tammerfors. Hanna för Finland och Anna för Sverige.
Anna Jakobsson.
Foto: Ulf Jönsson
Dessutom möts landslagen den 16 december i en ren träningsmatch.
Endreforwarden Anna Jakobsson är uttagen till den svenska landslagstruppen och målvakten Hanna Sihlman i Finlands trupp.
- Det ska bli väldigt roligt att möta kära grannen Sverige, säger Hanna Sihlman.
Den finska målvakten har varit glödhet på slutet och blivit utsedd till bästa Endrespelare de tre senaste elitseriematcherna.
- Det känns bra. Som målvakt kan det vara mycket upp och ner. Men självklart är det lättare att spela när det har gått bra, säger Hanna Sihlman.
I helgen väntar två tuffa hemmamatcher för gotländskorna. Umeålaget Dalen på lördag och Örnsköldsvik på söndag.
- Två bra lag, men vi blir besvikna om vi inte tar sex poäng. Men det gäller att vi gör vårt jobb och spelar på vår nivå hela matchen, säger Hanna Sihlman.
I Endre är backen Elin Larsson tillbaka efter en lårskada. Tillbaka i spelartruppen är också försvararen Josefine Holmert och målvakten Sara Olsson efter sjukdomar.
Emma Larsson är förkyld och tveksam till spel. Gunita Jansson och Frida Almgren är skadade och inte aktuella för helgens matcher.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!