Fyra borta när VIF Gute möter Vasalund

FOTBOLL: Tre är tillbaka.
Men fyra är borta.
Stellan Carlssons VIF Gute får förändra en del i laget jämfört med förra veckans 1-1-match mot Syrianska, när man i morgon ställs mot Vasalund/Essinge på bortagräs.

Sport2006-10-07 06:00
I matchen för en vecka sedan saknades Anders Lindberg och Robert Nilsson, som var avstängda, samt Fredrik Larsson, som var bortrest.
Alla tre är tillbaka nu, men å andra sidan saknas denna gång fyra spelare: Joakim Lindgren och Mattias Harring är avstängda, Daniel Söderstrand och Carl-Oskar Sjöström är skadade.

Offensivt motstånd
- Vasalund/Essinge är ett väldigt offensivt lag, och dessutom kommer vi att spela på konstgräs vilket gör att det blir lite annorlunda, lite snabbare fotboll. De är ett taktiskt mycket skickligt lag, säger Stellan Carlsson om sina förväntningar på motståndarlaget, som ligger snäppet över VIF Gute i tabellen - fyra på 43 poäng, tre poäng före femman VIF Gute.

Fler poäng
- Vi kan bli allt mellan trea och sjua och placeringen är väl egentligen inte det viktigaste. Vi har tagit 40 poäng hittills och det vore skönt att klämma dit ytterligare något av topplagen innan säsongen är över, säger Stellan Carlsson, vars lag efter matchen mot Vasalund/Essinge i helgen, avslutar säsongen med en hemmamatch mot serieledande Enköping nästa helg.
nTruppen som tränaren Stellan Carlsson förfogar över i säsongens näst sista match är:
3Målvakter: Oskar Forsström, Jakob Gardell.
3Backar: Daniel Engström, Robert Nilsson, Simon Lorentzon, Patrik Ronström, Jakob Kahn, Stefan Högberg.
3Mittfältare: Fredrik Larsson, Christian Hederstedt, Daniel Backéus, Mikael Åskoogh, Pontus Särland.
3Anfallare: Anders Lindberg, Jonathan Carlzon, Alexander Gerdt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!