Glädjen som kom av sig

Innebandy: Hansa-Hoburg missade division I-platsen med minsta möjliga marginal.
Nu är framtiden oviss för sudretklubbens damlag.
- Det är nog inte många som är sugna på att spela i gotlandstvåan, säger lagkaptenen Emma Gottberg.

Sport2007-03-27 06:00
Det var en tung förlust för Hansa-Hoburg damer i division I-kvalet. Med ett endaste mål missade man chansen att slippa den för laget inte så utvecklande gotlandsserien.
Emma Gottberg var efter slutsignalen enormt ledsen och tårarna rann. Dagens efter berättar hon vad hon tänkte.
- Nu är det kört var de tankarna som kom. Gotlandstvåan känns inte så lockande, efter det så gick man igenom matchen och vad som gick fel.
Har du kommit fram till något?
- Ja, vad kom man fram till? Vi skulle ha spelat vårt eget spel men gjorde inte det. Sen var det nervöst innan match, kanske lite för nervöst. Man kan tro att hemmaplan alltid skall vara en fördel men så det inte jämt. Med hemmaplan kommer en viss press som vi inte upplevde i bortamatchen.
Hansa-Hoburg har spelat i gotlandstvåan den gånga säsongen och med det kommer givetvis en hel del lätta matcher, något som ligger laget i fatet när det kommer till viktiga matcher.
- Jag är äldst i laget med mina 25 år, sen har vi bara unga tjejer. Vi har kanske inte den rutinen som behövs i alla lägen.
Vad händer nu?
- Jag vet faktiskt inte. Vi skall prata om det på träningen, men jag tror inte att så jättemånga är sugna på gotlandsserien igen.
Det finns ett halmstrå kvar för Hansa-Hoburg, och det är en gratisplats i ettan. Något laget fick senast man var uppe i division I men Emma Gottberg vill inte sätta för mycket tillit till det.
- Det är inget man kan räkna med men om det blir en gratisplats tycker jag att vi borde få den eftersom vi bara förlorade med ett mål.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!