"Go, go - Hallingbo"!

FOTBOLL. Krullis Cup gick i går in på sin andra dag och GA-sporten valde att besöka Klinte.
Där dök det upp ett nytt namn, Hallingbo, vilket lätt fick en att tro att Hablingbo blivit felstavat, men icke, det skulle vara Hallingbo.
Ny socken då - nej, men en sammanslagning av Halla och Barlingbo.

Sport2006-03-01 06:00
Det var sjätteklassarna som lirade i Klintehamn i går och två av lagen var alltså Hallingbo 1 och 2.
Anledningen till namnet var att förra årets femteklassare i Halla och Barlingbo numera är en sjätteklass i Roma skola och de ville lira tillsammans i Krullis Cup, vilket namn vore då lämpligare än just Hallingbo.
Det blev till och med så många att Hallingbo kunde få ihop två lag till turneringen.
En av Hallingbos matcher som GA-sporten kollade var när lag 1 mötte Sanda.
En match som Hallingbo vann med 2-0 efter mål av Jacob Pettersson och Victor Bjersander.
Matchen mellan Rone och Havdhem såg ut att sluta mållös, men bara 25 sekunder från slutet kunde Rones Simon Pettersson avgöra för Rone, stor glädje förstås.
En annan spännande match gick mellan Högby lag 1 och När.
Högby tog ledningen med både 1-0 och 2-0 innan "Närkarna" vaknade till.
1-2 och 2-2 gjorde Gustav Hedin innan När kunde avgöra och vinna med 3-2, målskytt Jens Hansson när det återstod 48 sekunder av matchen.
Krullis Cup är ju inte bara fotboll. Mellan matcherna är ett besök i kiosken ett måste, men i Klinte kunde man även spela pingis och biljard.
I morgon blir det nya matcher i Krullis Cup, med nya vinnare och förlorare, men förhoppningsvis har alla fått ut något positivt av turneringen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!