I år gör Huggaren comeback i Guldracket.
Redan det första året blev Guldracket Gotlands största bordtennistävling genom tiderna och totalt deltog 568 spelare och det spelades inte mindre än 3 300 set. Innan det blev final i Visby hade det spelats åtta zonfinaler runt om på ön. De åtta segrarlagen gick vidare till finalspel i Gutavallsbaracken.
Det gick bra för Huggaren 1958 och det laget har sedan varit med flera gånger under årens lopp. Någon mer seger har det inte blivit.
- Vi var med för ungefär tio år sedan och då vann vi två matcher i huvudturneringen, minns Bo Lindell.
"Ronegubbar"
Det mest kända laget under årens lopp är nog "Ronegubbar" från Rone. De var med första gången 1974 och sedan varje år fram till 2002.
-Vi vann aldrig huvudturneringen, kom aldrig längre än till semifinal, men däremot har vi vunnit trösten tre gånger, berättar Per-Inge Pettersson, en av "gubbarna" som var med från början.
I laget spelade i många år Alfred Andersson, Per-Inge Pettersson och Henry Grönström. Alfred Andersson var nestorn i laget och han var med tills han fyllde 87 år. Han avled i januari i år, 93 år gammal. Per-Inge berättar också att den legendariska pingisprofilen i Rone, "Gutten" Ronström, var med i laget flera år.
1970 ändrades spelformen för Guldracket genom att zonspelet upphörde och Gotlands Allehanda (GA) blev medarrangör och huvudsponsor för arrangemanget. Lasseman Larsson var initiativtagare och den drivande kraften.
Alla kan vinna
Guldracket är en handicaptävling och alla kan vinna. Det var en stor överraskning när tvillingarna Jeff och Rickie Viberg tillsammans med kompisen Erik Daun vann Guldracket 2001. De var då nio år och det var den första tävlingen de var med i. Laget hette "Lirarna". Kanske var det det yngsta laget genom tiderna som vunnit?
Sunneborn tillbaka i år
De senaste två årens segrarlag "23.88" med längdhoppsstjärnan Mattias Sunneborn i spetsen var bland de första som anmälde sig i år. Att de skulle komma tillbaka hade de lovat vid prisutdelningen i fjol.
Då deltog drygt 80 lag och i år räknar arrangörerna med att minst 100 lag kommer att delta.