Han tar en promenad till Fårö för att hjälpa FC Gute

Många klubbar har fått det tufft på grund av pandemin, FC Gute är en av föreningarna som drabbats. Lite hjälp med ekonomin kommer Roger Ogestadh att bidra med genom en promenad till Fårö.

Roger Ogestadh är redo för en promenad från Visby till Fårö.

Roger Ogestadh är redo för en promenad från Visby till Fårö.

Foto: Privat.

Sport2020-08-19 15:25

FC Gute är som många andra föreningar drabbade hårt ekonomiskt på grund av pandemin, man har en bred ungdomsverksamhet och jobbar för att vara ledande och nå elit, men nu har det blivit tufft ekonomiskt.

Roger Ogestadh är en som vill dra sitt strå till stacken till Gute genom att promenera från Visby till Fårö eller närmare bestämt till Fårösund.

– Jag har sagt i flera år att jag ska gå till Fårö, det har liksom legat där och grott, nu kom ett lämpligt tillfälle i samband med Gutes ekonomi där jag kanske kan få in lite pengar under min promenad, säger han.

Han kommer att dela med sig av sin promenad med att sända live under dagen och sen får folk swisha 100 kronor eller mer och pengarna har redan börjat att ramla in.

– Jo, jag vet inte hur mycket, men det är kul att folk hakar på det. Jag tror i och för sig inte att det blir några enorma summor, men allt man kan bidra med är ju bra, säger han.

På torsdag morgon klockan 06.00 inleder han sin promenad till Fårösund, då har han 55,8 kilometer framför sig, en sträcka som tar drygt 50 minuter med bil, Roger får dock hålla på lite längre, han gissar på runt 12 timmar.

Vad tror du bli jobbigast?

– Värmen kan bli jobbig, sen är det väl inte en optimal väg att gå på, det är smalt och kan vara ganska mycket trafik.

Två vätskeställen kommer han att ha innan målet i Fårösund, dels i Tingstäde och sen även i Lärbro.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!