Ingen kunde stoppa Lau
GUTNISK IDROTT. Lau 8 gick fram som tåget i Stångaspelens ungdomsklass. I lagets sista match besegrades Linde med 2-0 i pärk. Lau tappade bara en pärk under hela turneringen.
Foto:
Trots bristande målsättning vann laget torsdagens frampärk i stor stil. Sedan gick de också obesegrade genom bakpärken under fredagen. Laget tappade totalt en pärk under bakpärkens seriespel för 14-16-åringar.I den avslutande matchen mot Linde vann Laugrabbarna med 2-0 (40-10, 40-0) efter fint lagspel.- En bra match. Det blev i alla fal mer spel i dag än i går, säger Johan Larsson.Sjätte gången
Lau 8 består av ett hopplock av unga hockey- och fotbollsspelare från trakten. Det är sjätte gången som laget deltar i Stångaspelen.- Jag tycker att det är riktigt skoj, kul dessutom att det är bra väder, säger Johan Larsson.Räkna med Laus pärkgrabbar även i framtiden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!