Kul träning med teknikkulor
ISHOCKEY: Visby AIK:s team 92 skall komma riktigt vältränade till hockeysäsongen i höst. Den nya träningen med teknikkulor och hockeyklubba är en typ av off-ice-träning, som Conny Holm infört i laget och tanken är att den skall ge både teknik, koordination och styrka.
Conny Holm, en av tränarna i Visby AIK, har rest mycket och såg tekniken första gången hos Björn Pettersson, Solna AIK.
Han fastnade för idén och tog med den hem till Gotland.
Där kör man nu varje vecka, måndag kondition och styrka och tisdagar koordination och styrka.
Samarbete med fotboll
- Vi samarbetar också med fotbollen, så killarna får välja, men många väljer det här, säger Conny Holm.
Vad är viktigt med den här typen av träning?
- Dels är det nytt för grabbarna och så är det lite originellt, säger Holm. Det är också ett sätt att hålla igång hockeyn även när isen försvinner.
Team 92 tränas av Conny Holm, Tomas Johansson, Mikael Endre och Tommy Bodén och laget har det alltså väl förspänt på tränarsidan.
Fortbildning på Bosön
Alla fyra har varit på Bosön på fortbildning i hockeyträning i två omgångar, på ett stort konvent där tränare från hela Sverige var samlade.
Där fick man bl a tips om träningsmetoder med teknikkulor.
- Det är nytt på Gotland, många är nog rädda för att prova något nytt, men killarna tycker det är roligt, säger Conny Holm.
På gårdagens träning hade man lagt upp en teknikbana där killarna fick träna både balans och koordination bl a och det var full fart hela tiden.
- Jag är med för första gången, men det är kul, säger Joel Lund och jobbade vidare med sin träkula.
Casper Georgsson visade fin teknik och jonglerade friskt med sin boll.
Är det svårt?
- Så där, men det är kul, tycker han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!