Nu måste det lossna för VIF Gute
FOTBOLL: VIF Gute har halkat ner på kvalplats (femma) till division 1.Efter två raka förluster och noll gjorda mål krävs nu seger hemma mot tabelljumbon Frej i morgon.
Två resultat som gjort att VIF Gute har tappat mark i toppen.
Inför morgondagens möte med jumbon Frej ligger gotlänningarna på femte plats i division 2-tabellen.
Till serieledande Sleipner skiljer det sex poäng när sex omgångar återstår att spela och till jagande sexan Enskede två poäng.
VIF Gute har haft svårt med målskyttet efter speluppehållet och bara gjort mål i två av fem matcher.
Nu krävs det att någon kliver fram i offensiven - inte minst bland forwards. Den interna målligan toppas av Anders Lindberg och Martin Johansson med fem mål var.
Lindberg har dock varit skadad och Johansson i en formsvacka, förhoppningsvis vänder det på söndag.
Hemmalaget får klara sig utan mittbacken/mittfältaren Daniel Engström som är avstängd efter det röda kortet mot Topkapi.
Nykomlingen Frej från Täby har minst sagt haft en jobbig säsong. Laget sladdar i tabellen med sina sex poäng och målskillnaden 12-36.
Vårmötet 29 maj slutade 2-2 så Frej som har gotlänningen Johan Langbjenne i truppen skall inte räknas ut helt - även om det här naturligtvis är en match VIF Gute bör vinna om man vill vara med i toppstriden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!