Ny arena väntas stå klar augusti 2011
ALLMÄNT. Vid kommunstyrelsens sammanträde i går så beslutades det att man går vidare i arenafrågan. Och hösten 2011 är det tänkt att den nya arenan skall stå klar om allt går enligt planerna.
Upphandling
Vi kommunstyrelsens sammanträde i går så beslutades det att kommunstyrelsen ger ledningskontoret i uppdrag att i samråd med berörda ta fram ett förfrågningsunderlag för upphandling av en evenemangsarena i Visby.
När det gäller förutsättningarna för upphandling av en hall så har ett koncept där en extern fastighetsägare äger hallen och kommunen är då beredd att teckna ett långsiktigt hyreskontrakt analyserats.
- Det långsiktiga kontraktet skulle i så fall kunna ligga på omkring 20 år, säger Nypelius.
Driftsbidrag
Och ett årligt driftsbidrag skulle kunna ligga i storleksordningen 5-7 miljoner kronor om året.
Placeringen av den nya hallen vid Hällarna tycker man är viktigt.
- Jo, det är ett bra läge och vi måste våga tänka i lite nya banor, vi vill satsa både på bredd- och elit. Sen kanske man kan få en hall där man kan få till ett tillfälligt boende som till exempel vid lägerverksamhet och så vidare, därför är läget på Hällarna viktigt, säger Nypelius.
Men där får hon inte medhåll av oppositionens Björn Jansson.
- Nej, jag vill samla all idrott på Visborgsområdet och där man inte blandar in andra funktioner för en hall, säger han.
Men förslaget för Hällarna vann med voteringen 8-7 och nu går arbetet med en ny hall vidare.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!