Ny chans för uppvisning

ORIENTERING: Efter det lyckade Europamästerskapet i förra veckan för Linnea Gustafsson har hon fått ytterligare en stor tävling att se fram emot.Hon är en av åtta uttagna damer till nästa världscupomgång i Norge 20-21:a juni.

Sport2008-06-04 04:00
Just nu är det återhämtning efter EM som gäller för Wisborgs OK:s Linnea Gustafsson. Men inte så länge till, för vid nästa världscupomgång finns Linnea med på startlinjen igen som en av åtta uttagna svenskor.

Chans att visa
- Det är ytterligare en chans att visa vad jag går för, de som sprang EM fick möjlighet att springa världscupen också, säger hon om tävlingen.

Vila och skolarbete
Någon tävling innan Norge blir det inte utan den närmaste tiden kommer hon att ägna åt vila, skötsel av praktiska saker och att komma igen i olika skolarbeten. Efter Världscuptävlingen reser det svenska laget till Tjeckien.
- Vi åker direkt till Tjeckien för VM-tester, berättar hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!