Pärlans sista före långt juluppehåll
- Vi har haft en väldigt tuff höst, med sju borta och femma, säger tränaren Peter Åhlin som ser fram emot vårens lite bekvämare schema.
Åhlin följer inte med till fastlandet på grund av arbete, utan Fredrik Engström tar över coachansvaret. Men han sticker inte under stol med betydelsen av matchhelgen.
- Vi vill ha med oss minst två poäng från matcherna.
I dag ställs man mot Norrköpingslaget BK Örnen, visserligen näst sist i tabellen, men bara en poäng efter Pärlan.
- De har väldigt svåra banor och är svårslagna hemma.
Söndagens motståndare i Katrineholm, BK Avance, ligger en poäng före Pärlan och har visat att man är kapabel att spela bra mot topplagen.
Efter förlusten mot Sundbyberg har Pärlan stuvat om en del i laget.
Dan Segerlund och Robert Gustafsson följer med till fastlandet, medan Joacim Engström och Peter Segerlund stannar hemma. Man kastar även om i banparen.
Claes Gauffin spelar med Dan Segerlund, Oskar Broström går ihop med Jonas Gustafsson och Claes Johansson går ihop med Håkan Johansson. Senaste matchens bästa par, Robert Norberg och Stefan Bergh, fortsätter att spela ihop.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!