Säker seger för Klintehamn mot FG 86
FOTBOLL: Det var Klintehamn som dominerade division 4-matchen mot FG86 i går och det blev också en säker seger med 4-0. Klintehamn spelade disciplinerat och bra, speciellt i första halvlek.
- Jag är nöjd, vi spelade mycket bra i första halvlek, sedan flyttade de upp lite och tog över, men det var bara skenbart. Vi hade flera bud på mål och vi var det bättre laget, säger Klintehamns tränare Jan Strömgren.
FG 86 hade ett par chanser, bl a en frispark i stolpen och en chans efter hörna som Klintehamn räddade på mållinjen.
- Vi skapar för lite framåt, spelar fint och nätt på mitten, men avsluten är inte bra. Vi får för lite långa löpningar och får för hög puls vid avsluten, säger Peter Ljunggren, tränare i FG86.
Bäst i FG 86 var mittbacken Magnus Eneqvist, som gjorde en stabil insats.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!