Skada satte stopp för EM-planerna
RIDSPORT. Emmi Gardell från Alva var uttagen att rida EM i fälttävlan för unga ryttare i Blair Castle i Skottland. Det var en tävling hon sett fram emot, eftersom det var sista chansen att rida EM för unga ryttare. Men Emmi fick stanna hemma. Hästen Zansibar blev skadad.
Foto: Ingrid Norrby
Nästa år tävlar hon som senior och då blir det tuffare. Då är svårigheterna betydligt större och det är trestjärnigt som gäller.Emmi har redan provat på trestjärnig klass. Det var i Holland i somras.-Det gick över förväntan och flöt på riktigt bra. Jag hade ett stopp i terrängen, det var allt, säger Emmi.Det har hänt en del olyckor inom fälttävlan detta år, men det avskräcker inte Emmi. Hon var i Bollnäs när en ryttare förolyckades. Emmi red Zansibar i den tvåstjärniga klassen och kom trea.-Hon som förolyckades startade precis efter mig. Jag hade precis kommit i mål när jag såg ambulansen, men tänkte inte så mycket på det då eftersom det händer olyckor ganska ofta, säger Emmi.Men när det tog två timmar innan tävlingen kom igång igen, förstod alla att det som hänt var allvarligt.- Morgonen därpå kallades vi till ett möte och då fick vi veta att ryttaren avlidit, säger Emmi.Olyckshindret, det artonde, var inget problem för Emmi och inte för någon annan heller.- Det var inte så svårt. Man hoppade in över svarta rundbalar, sen var det tre galoppsprång till en spets och två galoppsprång till en "tårtbit", det var där olyckan skedde, säger Emmi.Framgångar i SM
Emmi har haft en del framgångar under året. Hon red tvåstjärnigt i Strömsholm och kom sexa, sen var hon i Holland och därefter red hon SM i Åkerbo.Hon ledde efter dressyr och banhoppning, men fick sen ett oturligt stopp i terrängen och kom femma.-Det var en stor besvikelse. Zansibar hoppar bra i terrängen annars, men nu var underlaget besvärligt och halt efter allt regn.Vilken tävling rankar du högst?
-Det är den trestjärniga i Holland.Nu satsar Emmi på NM i Danmark och hoppas på att Zansibar är i form till dess.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!