Skadedrabbat lag ser fram emot vila

ISHOCKEY: Visby Roma kunde inte följa upp urladdningen mot Bålsta i fredags med ännu en seger.Sollentuna var för starka och vann med 3-1 (1-0, 2-0, 2-1).- De var lite hetare, säger André Lundholm, tränare i Visby Roma.

Sport2008-02-18 04:00
I och med segern mot Bålsta i fredags blev alltså Visby Roma klart för kvalserien till division I. Men i går var det som vanligt match igen, denna gång mot Sollentuna som kämpar för att ta sig till samma kvalserie som Visby Roma.
- Vi bestämde oss för att spela bra försvarsspel och första målet var väl inte så mycket att säga om, men de två andra var riktiga bjudningar från vår sida, säger Lundholm.

Lång skadelista
Nu väntar en välbehövlig vila för Visby Roma som har några spelare på skadelistan och till söndagens match var även Johan Lindström och Johan Sjökvist borta på grund av sjukdom.
Visby Roma åkte till matchen med bara 14 spelare.
- Vi får hoppas att det i alla fall kan bli några som kan komma tillbaka, säger Lundholm.
Tränaren öppnade också för att det finns spelare registrerade för klubben som i dagsläget inte är med i laguppställningen som kan komma att förstärka i kvalet.

Förstärkning?
Då undrar man om Peter Jakobsson är en av dom?
- Det finns ingen anledning att spekulera om det nu, säger Lundholm och vill inte vidare kommentera eventuella nya namn.
Klart är dock att sista matchen innan kvalserien blir en derbydrabbning i Hemse Ishall.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!