Svår bortamatch för Visby Ladies i Stockholm

BASKET. Efter den tunga förlusten mot Norrköping, där Ladies förlorade med en enda poäng, har Ladies tränat hårdare än någonsin.
På söndag är det dags för ny match, nu mot 08 Stockholm, ett av seriens bästa lag. Det är dessutom en match som direktsänds i TV.

Sport2007-01-20 06:00
- Bittert är väl ett bra ord när man förlorar med en poäng. Efter sådana matcher ligger man och tänker en massa, om diverse val man skulle kunna ha gjort, men vi skall inte borra ner oss i kalkstenen efter denna match, säger coachen Fredrik Olofsson.
Ladies gjorde en bra match ändå. Amber Petillon dominerade matchbilden med sina 23 poägn och hela 25 returer. Efter den tunga förlusten har träningarna varit av hög intensitet. Efter varje förlust har laget tränat hårdare och hårdare och ingen av spelarna tappar vare sig vilja eller kämpaanda efter en förlust. Nu är det dags att ta nya tag. Sonia Ortega gör nu sin tredje match för Ladies och efter två matcher med godkänt är det dags för Sonia att ta ett kliv uppåt. Det är kanske så för samtliga i Ladies, att man måste ta ytterligare ett kliv uppåt om man vill vinna över 08 Stockholm, ett av seriens bästa lag. Så här långt har 08 tre förluster, två mot Norrköping och en mot Solna. 08 Stockholm har Erin Grant i sin förstafemma och Erin är en av de bästa pointguardsen i serien. Krista Rappahahn är en av de absolut bästa trepoängsskyttarna och Agga Jablonska en av de bästa returtagarna i ligan. Dessutom har 08 landslagsspelaren Jennie Thingwall. 08 Stockholm är ett av de starkaste lagen till SM-guldet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!