Vår i all ära - ge oss mer vintersäsong

Sport2008-04-05 04:00
nHockeyfeber eller innebandyfeber?
Eller bara ren och skär våryra?

Nja, någon form av slutspelsyra är det väl i alla fall som råder på Gotland i detta nu.
Att Visby Roma gick upp i division I i onsdags är inte annat än riktigt, riktigt skönt. Tänk er att slippa tvåsiffriga resultat mot lag som Åkers IF och Skarpnäcks IK, tänk er att slippa 12-0-segrar över Gnesta och Sollentuna.
Lagen blir förvisso framför allt från Stockholmstrakten även i ettan, men nivån blir mycket bättre - och matcherna förstås likaså, oavsett om vi snackar om vinster eller om förluster.
Nästa vinter blir helt enkelt riktigt kul.
* * *
Men det är faktiskt inte bara Visby Roma som är i ropet.
Nej, i dag är det dags för något helt annat.
I dag kan Endre förlänga säsongen och fixa till ännu en resa till Umeå, för en tredje avgörande SM-semifinal mot Iksu.
Efter att ha sett Iksu mot Endre i Umeå förra helgen, kan man konstatera att det inte på långa vägar är en enkel sak för gotländskorna att ordna just denna tredje semifinal.
Men varför skulle det vara enkelt? Att gå till final ska inte vara enkelt, men faktum är fortfarande att Endre har chans att göra det.
Lite rappare försvar, lite mer aggressivt, lite fler avskurna passningsvägar för Umeåtjejerna... så kan det gå vägen.
Endre i final i Globen skulle redan nu kunna utses till årets höjdpunkt - trots att bara tre av årets tolv månader hittills passerat - men även en tredje avgörande semi i Umeå skulle förstås sitta som en smäck.
* * *

Publikmässigt gjorde Endre närmast succé redan i kvartsfinalen, då 1 188 personer sökte sig till Södervärnshallen för att beskåda Endres andra match mot Rönnby.
Och i veckan lockades 1 614 personer till Visby ishall för att se Visby Roma spöa Nynäshamn och gå upp i division I.
Så många, över sextonhundra, får inte Endre ta in i trånga Södervärnshallen utan att få brandskyddsmyndigheten över sig, men nog ska väl antalet kvartsfinalåskådare kunna överträffas?
I helgen finns ingen annan idrott som ens är i närheten av att dra fler.
Det skulle vara den där våryran, då...
* * *

Förresten, kan inte sjukstugan i Endre de senaste två veckorna helt enkelt bero på... slutspelsfeber?


Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!