Visby IBK köper Innebandycenter
INNEBANDY. Visby IBK köper Innebandycenter av Vasallen för två miljoner kronor.Nu ska man pumpa in ytterligare fyra miljoner kronor för att få en toppmodern träningsanläggning.- Det här ger oss fantastiska förutsättningar inför framtiden, säger Per Viberg, sportchef i Visby IBK och vd i Arena Visby AB.
Foto: Tobias Wallström
För tre år sedan kom klubben tillsammans med Vasallen överens om ett hyreskontrakt. Därefter har Visby IBK renoverat anläggningen för cirka en miljon kronor.
Nu har man tagit nästa steg.
I går tecknade Visby IBK och Vasallen ett avtal där klubben köper loss Innebandycenter för två miljoner kronor.
- Skönt att det blivit den utveckling som det blivit. Utan den här hallen hade vi inte haft den verksamhet som vi faktiskt har i dag, säger Per Viberg.
"Viktig del i våra visioner"
- Klubbens verksamhet stärker inriktningen mot fritid och idrott som är en viktig del i våra visioner för Visborg. De har också tillfört liv och rörelse på området även på kvällar och helger, säger Fredrik Pettersson, vd för Vasallen.
Köpesskillingen uppgår till två miljoner kronor, men Visby IBK beräknar att totalt investera sex miljoner i verksamheten. En miljon kommer Gotlands kommun att bidra med och resterande del kommer Visby IBK att låna ihop.
Omklädningsrum nästa steg
I dag rymmer Innebandycenter förutom en fullstor innebandyplan även en konferenslokal och en nyrenoverad foajé.
Nästa steg blir att färdigställa omklädningsrum som fram till i dag saknats. Det beräknas vara färdigt till sommaren 2008. Då rymmer anläggningen totalt 1300 kvadratmeter.
- I och med köpet säkrar vi vår framtid och föreningens existens, säger Per Viberg. Vi visar att det finns muskler i gotländsk idrott och det är en viktig signal till kommunen och politikerna, fortsätter han.
Vad betyder det här sportsligt?
- Fler träningstillfällen och det gynnar hela den gotländska idrotten. Vi hyr ut 50 timmar i veckan och har en 95 procentig beläggning. På fem års sikt kommer det att märkas mer i form av egna produkter i vårt A-lag, säger Per Viberg.
Ägandet av Innebandycenter är ett första steg i en långsiktig målsättning för Visby IBK.
- Nu kan vi spänna bågen ytterligare. Nu vill vi gärna vara med och driva en matcharena också. Jag tror faktiskt att vi inom 2-3 år kommer att ha en ny matcharena på Gotland, säger Per Viberg.
Mattias Karlsson
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!