Brittisk guard till Ladies: "Vägrar ge annat än 100%"

Visby Ladies lagbygge fortsätter. Under måndagen presenterades en brittisk/amerikansk guard. "En spelare som hatar att förlora", säger huvudtränare Anders Pettersson.

Brittiska guarden Jennifer Ashton är klar för Visby Ladies.

Brittiska guarden Jennifer Ashton är klar för Visby Ladies.

Foto: Pressbild/Jay-Ann Bravo-Harriot

Basket2020-07-27 12:28

Visby Ladies rustar för ytterligare en säsong i SBL. Jennifer Ashton blir nästa spelare att ansluta till truppen. En guard med både brittiskt och amerikanskt pass.

– När vi fick nej från tilltänkta pointguards i Sverige så dök det plötsligt upp ett alternativ med brittiskt pass. Efter att ha fått nys på Jennifer så kändes det direkt att vi hittat vad vi letat efter, en viljestark spelare med en bra defensiv och ett bra skott. En spelare som hatar att förlora och vägrar ge annat än 100% för laget!, säger huvudtränare Anders "Leo" Pettersson.

Som femåring flyttade Ashton från Storbritannien till USA där hon senare spelade collegebasket med Westfield State. Den 168 centimeter långa guarden blev näst bästa poänggörare på colleget, någonsin. Men 2017 återvände Ashton till Storbritannien. Där gjorde hon succé i Sheffield Hatters och blev vald till bästa brittiska femma. Succén ledde till landslagskallelse och ett byte till svenskcoachade Leicester Riders.

– Det känns spännande att ta steget från Leicester och Storbritannien till Visby Ladies. Det här är en utmaning jag har jobbat för i många år, säger Jennifer Ashton.

27-åringen kommer till Ladies för att vinna matcher.

– Jag hoppas kunna bidra med ledarskap, Basket-IQ, erfarenhet och pigga ben. Jag är spelaren som älskar att lyckas, och kommer göra allt som kan göras för att ge mitt lag bästa förutsättningarna för att vinna, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!