Gotlands idrottscenter tvingas att stänga både sport- och simhallen. De har under en längre tid förhandlat med Region Gotland om att få mer betalt för att bedriva verksamheten i Fårösund. Regionen har dock inte velat betala mer och därmed stänger verksamheten från och med 1 oktober.
– Vi vill satsa på Fårösund och att bygden ska utvecklas. En idrottsanläggning är en central del av samhället, säger William Ringbom en av ägarna till Gotlands idrottscenter.
Bolaget har under flera år skjutit till pengar för att täcka verksamheten i sim- och sporthallen. Från 1 oktober kan allmänheten varken bada eller boka tid i sporthallen genom Region Gotland.
– Vi gav två förslag till regionen och fick avslag på båda. Sedan har diskussionen inte fortsatt och därefter sa vi upp avtalen, säger William Ringbom.
Har du fått någon reaktion från boende i Fårösund?
– Vi har hållit det här relativt hemligt för att vi hoppats kunna lösa allt i det tysta. Människor har fått reda på det här först nu, säger William Ringbom.
– Det är ett av de tyngsta beslut som jag fattat. Det är mycket känslor inblandat.
Marie Flemström, fritidschef, säger att kultur- och fritidsförvaltningen måste spara 1,4 miljoner kronor under 2016. Därmed har man inte råd att satsa ytterligare i Fårösund. Enligt regionen begärde idrottscentret 1,9 miljoner kronor i hyra, istället för en hyra på 800 000 kronor som det är nu.
– Vi uppskattar deras verksamhet väldigt mycket och förstår dess betydelse för området. Men en sådan här plötslig höjning är ingenting som vi mäktar med. Det har ingenting med verksamheten att göra, det är en ren ekonomisk fråga för oss, säger Marie Flemström.
Framöver ska kultur- och fritidsförvaltningen diskutera igenom hur man ska kunna spara ytterligare pengar.
– På måndag ska vi sätta oss ned i ledningsgruppen. Nu gäller det att se vad vi kan spara på i en sådan här situation och samtidigt vad vi ska satsa på.