Det blev en rekordlång försäsong för de gotländska elittjejerna Clara Markstedt och Anna Oscarsson. Att träna som vanligt utan att få den matchning man är van vid har varit tufft sett till det mentala. I alla fall för Clara Markstedt.
– Det jobbigaste har varit att inte veta när det drar igång, säger Markstedt.
För Eskilstunabacken Anna Oscarsson, som tidigare huserat i Linköping, har en lång försäsong varit betydelsefull.
– För min del har det faktiskt varit skönt. Jag hade en tuff säsong förra året med skador och mental ohälsa som jag nu har hämtat mig från, säger Oscarsson.
Den långa försäsongen med restriktioner som till stor del har uteslutit möjligheten till träningsmatcher har gjort det besvärligt för proffslagen.
– I normala tider brukar man ha koll på ungefär var man står, i år får vi lita på att vi har gjort allt vi kunnat för att vara redo, säger Oscarsson.
Efter en lång väntan har det äntligen blivit dags.
– Det är speciellt. Kanske är det lite extra laddat för den här seriepremiären eftersom vi inte riktigt vet var vi står, säger Clara Markstedt.
I premiären ställs Markstedts Vittsjö mot fjolårets mästare FC Rosengård, men att de vann SM-guld ifjol spelar ingen roll, menar hon.
– Det är ingen skillnad på hur man laddar inför en sådan match. Vi gjorde det bra mot Rosengård förra året och förhoppningsvis kan vi göra det i år igen.
Anna Oscarsson tillsammans med sitt nya lag Eskilstuna United reser till närmaste granne Örebro för premiären. I fjol slutade Örebro på en åttondeplats, bakom Eskilstuna som kom fyra.
– Det är det närmsta derbykänsla man kan komma här har jag förstått. Sen har jag inte kommit in i den rivaliteten än, skrattar Oscarsson.
Clara Markstedts mål är att bibehålla sin nuvarande form och hålla sig skadefri när det blir tätare matcher. Sedan vill Vittsjö vara med och slåss i toppen i år, precis som Eskilstuna.
Oscarsson har alltid varit målmedveten, men är mer försiktig i år.
– När jag var tio hade jag bestämt att gå fotbollsgymnasiet på fastlandet. Sedan hade jag som mål att spela i Hammarby och efter det storklubbarna. Efter Linköping skulle jag utomlands hade jag bestämt. Sedan kom skadan och min mentala ohälsa. Så inför den här säsongen ska jag för en gångs skull bara njuta av att jag trivs i min miljö och att jag tycker det är kul med fotboll igen.