David mot Goliat. FC Gute var stora förhandsfavoriter i DM-finalen mot FÄrösund GoIK, men det var division 4-laget som inledde vassast.
Det var ett taggat FĂ„rösund som inledde DM-finalen bĂ€st, och redan efter fem minuter chockade man favoriterna nĂ€r Gustav Widgren nickade in 1â0 till norrlaget och chocken skulle bli dubblad. Bara tio minuter senare blev Markus von Corswant frispelad och dubblade gĂ€sternas ledning.
â En stor eloge till FĂ„rösund och hur de utför matchen, alla spelare Ă€r fantastiska och gör det svĂ„rt för oss, sĂ€ger Peter Ăhman
FÄrösund hade Gute i gungning, och ledningen stod sig in i den andra halvleken, mycket tack vare mÄlvakten Robert Leal, men i den femtiofemte matchminuten fick mÄlvakten kapitulera nÀr nyinbytte Lamin Touray stötte dit reduceringen.
Ett intensivt Gute höjde intensiteten, men ett vilt kĂ€mpande FĂ„rösund lyckades hĂ„lla hemmalaget i schack. Men med endast fem minuter kvar av matchen vann Peter Ăhman en straff och Tufve Ăstlund kunde till hemmafansens glĂ€dje kvittera.
â Jag och Lallet vet var vi har varandra, och nĂ€r jag kom in sa han Ă„t mig att nu fĂ„r du dra igĂ„ng det hĂ€r, och jag Ă€r en sĂ„dan spelare sĂ„ det var min uppgift att lyfta grabbarna.
I förlĂ€ningen fortsatte Gute att mata pĂ„ och bara Ă„tta minuter in kunde Peter Ăhman avgöra matchen efter att bollen fastnat i FĂ„rösunds straffomrĂ„de.
FĂ„rösund skulle dock repa sig, sĂ„g det ut som. Tommy Stuxgren hade en kvittering i nĂ€t men efter nĂ„gon minuts diskussion kom det en offsideavblĂ„sning och nĂ€r Peter Ăhman kunde dubbla Gutes ledning gick luften ur skrĂ€llaget. Abou Mendy skulle först göra femman och sedan skulle bĂ„de Lamin Touray och Mendy bli tvĂ„mĂ„lskyttar nĂ€r de faststĂ€llde slutresultatet 7â2.
â Gute har fallit i ett x-antal DM-finaler tidigare, och det mĂ„ste vi ta med oss. Man mĂ„ste ta jobbet och visa pĂ„ planen varför man spelar tvĂ„ divisioner högre Ă€n division 4-lagen. Men jag Ă€r stolt i hur vi kĂ€mpar oss tillbaka och vĂ€nder matchen.
â Ska vi vara riktigt Ă€rliga Ă€r förlĂ€ngning en belastning, men nu Ă€r det viktigt att varje individ visar professionalism och tar hand om sin kropp sĂ„ ska vi vara redo för avslutningen av serien ocksĂ„, sĂ€ger Peter Ăhman.