Gutavallens gräs är bättre än på många år

Gräset på Vallen är bättre än på många år inför helgens premiär för FC Gute. "Planen har nog aldrig sett så här bra ut", säger vaktmästaren Sivert Nilsson.

Gutavallens gräs är finare än på länge.

Gutavallens gräs är finare än på länge.

Foto: Mattias Karlsson

Fotboll2021-06-04 11:11

Gutavallen står redo för seriepremiär på lördag när Gute möter Kvarnsveden i första omgången. Faktum är att gräset på Gutavallen ser bättre ut än på många år.

– Det ser riktigt bra ut. Gräset mår bra och planen ser jättefin ut. Utifrån vår bedömning har planen nog aldrig sett så här bra ut vid den här tiden på året, säger Sivert Nilsson. 

Den magiska formeln består av flera komponenter som gjort att gräsmattan är i toppskick. Det hela började med att man inför cupmatchen mot Hammarby i november dressade planen och vidare har man arbetat planen annorlunda under våren. Något som redan nu har gett fint resultat. 

– Vi har också klippt ned gräset till omkring 30 millimeter, istället för omkring 40 millimeter som vi vanligtvis har. Visst kan det vara ett risktagande om det blir vädligt varmt och torrt snabbt, men det ska ju spelas fotboll och då ska det vara bra rull på bollen, säger han. 

Om kortare klipplängd, vilket innebär bättre rull och jämnare studs, kan hjälpa Gute i premiäraren återstår att se. Nu har vaktmästeriet skapat bästa tänkbara förutsättningar och nu är det upp till hemmalaget att göra sin del. 

– Det ser bra ut som sagt. Nu hoppas vi att killarna kan spela bra. Vi har i alla fall gett dom goda förutsättningar nu, säger Sivert Nilsson med ett leende.

Avspark mellan FC Gute och Kvarnsveden sker på lördag klockan 13.00 på Gutavallens gröna gräsmatta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!