– Lördagen den 17 oktober förra året spelade FC Gute för att säkra kontrakten i division 2 mot Newroz. Det var den senaste seriematchen för Visbylaget som bekant vann med 2–0 och kunde dra en lättnadens suck, den där ljumna hösteftermiddagen.
Sedan dess har man hunnit med att spela cupmatch mot Hammarby på Gutavallen, men mycket mer tävlande har det inte blivit på grund av restriktioner av coronapandemin. Till premiären finns alla spelare tillgängliga.
– Vi är lyckligt lottade att ha hela truppen tillgänglig från start. Ingen skavank som ligger och stör utan alla är redo och det känns positivt, säger tränaren Robert Mambo Mumba.
Uppladdningen inför premiären har inte varit optimal. Inga träningsmatcher har varit tillåtna fram till och med första juni. Under tisdagen spelade man sin första träningsmatch för säsongen mot Levide som slutade 1–1.
– Det var den enda möjligheten att se hur vi ser ut i matchsituation innan premiären. Vi spelade inte för resultat utan det handlade om att förbereda truppen och komma in i matchtempo, säger han.
Bristen på träningsmatcher är något som tränaren ser som ett orosmoln. Samtidigt menar han att det har varit lika för alla och att situationen inte är optimal för något lag.
– Det är knepigt för tränarna. Att lägga upp taktik men inte kunna spela match. Men jag är imponerad av gruppen som ändå hållit humöret uppe och tränat motiverat under den här långa försäsongen, säger han.
FC Gute är inför premiären ett mer sammansvetsat lag än förra året, enligt tränaren. Något som också har gjort att spelarna har fått större förståelse för varandra och det har i sin tur bildat bättre kemi i gruppen.
– Vi har mer förståelse för varandra. Jag ser mycket harmoni och kommunikation mellan spelarna som jag tyckte saknades förra året. Jag tror och hoppas att det är saker som gör skillnaden på matcherna, säger han.
Förra årets vann FC Gute inte en match under de sex första omgångarna, vilket blev kostsamt då serien spelades som enkelserie. I år spelas visserligen dubbelmöten, men Gute måste vara påkopplat från start.
– Vi ska spela taktiskt. Sen behöver man som lag få med sig positiva känslor från matcherna och inte hamna i en nedåtgående spiral. Det är mitt ansvar som tränare att lägga upp den taktiska delen så att spelarna känner sig trygga den första matchen, säger han.
FC Gute kommer ställa upp med ett av seriens yngsta lag den kommande säsongen. Där ligger också den stora styrkan i laget.
– Eftersom vi är så unga så har vi också mycket energi. Den gör oss målmedvetna och vi ska använda oss av den energin i varje löpning och varje duell, säger tränaren.
Kvarnsveden från Borlänge spelade i samma serie som FC Gute får två år sedan, då slutade båda matcherna vid likaresultat. På lördag ska tre poäng säkras på Gutavallen.
– Vi behöver kunna anpassa oss och spela smart. Med rätt syfte i varje löpning så kommer vi långt, säger tränaren.
27-årige mittfältaren Christoffer Forsell ser fram emot att äntligen få spela match och debutera för FC Gute.
– Det var ju ett tag sen man drog på sig ett matchställ, så det börjar ju pirra i kroppen nu.
Han känner att såväl kroppen som stämningen i laget känns bra. Han ser gärna att FC Gute tar den viktiga trepoängaren i första omgången.
– Oavsett vad så vill man inleda säsongen med en vinst, i synnerhet när man spelar på hemmaplan.