Ett skadedrabbat FC Gute slåss för nytt kontrakt i division 2. Samtidigt fortsätter spelartappen mitt under säsongen. Tidigare har Samuel Wattskog och Erik Holm hoppat av. Nu väljer även 20-årige Samuel Johansson att göra det.
– Det har väl med motivationen att göra. Det är svårt att få någon speltid i Gute, eftersom det bara finns ett lag. Föredrar tränarna en annan spelstil finns det inte så mycket att göra, säger Samuel Johansson.
Johansson har startat fyra matcher i serien och gjort sex inhopp. Under sin debutsäsong i fjol fick han mer speltid, framför allt efter att Mikael Rynell skadat sig.
– Jag såg första året som ett läroår och fick spela en del. Men när det inte blivit mer i år har det blivit svårare att motivera sig.
Den hårt jobbande 20-åringen har använts både som mittfältare och i backlinjen, oftast centralt i planen.
– Det är på planen jag vill vara och spelar egentligen inte så stor roll i vilken position. Jag trivs ganska bra med att flytta runt.
Han tog beslutet för ett par veckor sedan och jakten på ny klubb är igång.
– Jag har inte tröttnat på fotbollen i sig, det är ännu något jag brinner för. Nu gäller det bara att hitta något annat, som passar mig bättre. Det kanske kan vara klokt att gå ner en division och få glädjen tillbaka.
Han söker främst en klubb på fastlandet.
– Jag har testat mig för lite. Vi får se vad som händer, men förhoppningsvis kan jag spela i något annat lag i höst. Gotland är inte mitt förstaval.
Johansson lämnade Väskinde AIS för spel i Gutes juniorlag för några år sedan.
För Gute som redan har en tunn och skadedrabbad trupp kommer ytterligare ett avhopp olägligt.
– Rent generellt betyder det att vi har en gubbe mindre, sedan är det tråkigt också förstås. Samuel säger att han tappat motivationen och då är det inte så mycket vi kan göra, säger Mikael Waktel, tränare i FC Gute.
Vad säger du om all avhopp?
– Jag inbillar mig att det kan vara en generationsfråga och är lite kluven, även om jag kan förstå Samuel. Det spelarna lätt glömmer är att de skrivit på ett kontrakt inför säsongen och där finns det, mig veterligen, ingen garanti för någon speltid. I år är det annorlunda med den tuffa situationen vi hamnat i också. Sedan får vi som klubb kanske se över våra rutiner, säger Mikael Waktel.