Över 60 000 pĂ„ Wembley i semifinaler och final

Europeiska fotbollsförbundet (Uefa) har inga planer pĂ„ att flytta semifinalerna i fotbolls-EM frĂ„n Wembley i London. Detta trots ökad smittspridning i Storbritannien och pĂ„tryckningar frĂ„n sĂ„vĂ€l medarrangören Italien som Tysklands förbundskansler Angela Merkel. Nu meddelar den brittiska regeringen att man kommer höja kapaciteten – och slĂ€ppa in minst 60 000 Ă„skĂ„dare pĂ„ Wembley i semifinalerna och finalen.

Wembley Àr den tilltÀnkta finalarenan.

Wembley Àr den tilltÀnkta finalarenan.

Foto: Frank Augstein/AP/TT

Fotboll2021-06-22 07:53

Det innebĂ€r att Wembleys kapacitet pĂ„ de tre avslutande matcherna i EM – semifinalerna den 6 och 7 juli, och finalen den 11 juli – kommer att vara 75 procent av totalkapaciteten.

"Vi Àr glada över att fler fans nu kommer att kunna gÄ in genom vÀndkorsen pÄ Wembley och njuta av avgörandet av EM", sÀger Storbritanniens kultur- och idrottsminister Oliver Dowden i ett uttalande.

Alla med biljett mĂ„ste kunna visa upp ett aktuellt negativt covid-19-test – eller ett bevis pĂ„ att man Ă€r fullvaccinerad, och att det har gĂ„tt minst tvĂ„ veckor frĂ„n den andra dosen.

Wembleys kapacitet har stipulerats till 22 500 Ă„skĂ„dare under gruppspelsmatcherna samt Ă„ttondelsfinalen mellan Italien och Österrike den 26 juni, men kommer att höjas till 40 000 till Ă„ttondelsfinalen den 29 juni, dĂ€r England kan vara ett av lagen.

Och till semifinalerna och finalen blir det alltsÄ en ytterligare ökning. Det kommer Àven förkunna de största sportevenemangen, sett till antalet ÄskÄdare, i Storbritannien pÄ över 15 mÄnader, sedan pandemin bröt ut.

Ville flytta matcherna

Beskedet frĂ„n den brittiska regeringen kom dagen efter att Italiens premiĂ€rminister Mario Draghi lyft frĂ„gan om att flytta semifinalerna och finalen frĂ„n Wembley – pĂ„ grund av coronasituationen i Storbritannien.

Under mĂ„ndagen rapporterades 10 633 nya fall och fem dödsfall i Storbritannien – dĂ€r den sĂ„ kallade deltavarianten nu stĂ„r för nĂ€stan samtliga nya fall – som nu har nĂ€stan 128 000 dödsfall i covid-19. Draghi menade att matcherna bör spelas i Rom i stĂ€llet för i "ett land dĂ€r smittspridningen stiger ganska fort".

Även Tysklands förbundskansler Angela Merkel uppmanade tidigare i dag Uefa att agera ansvarsfullt inför kommande matcher.

– Jag vill inte se fullsatta arenor dĂ€r, och jag stöttar alla anstrĂ€ngningar frĂ„n den brittiska regeringen för att genomföra nödvĂ€ndiga hygienĂ„tgĂ€rder, sade Merkel.

Fullsatt blir det alltsÄ inte, men nÀstan. Oliver Dowden garanterar dock sÀkerheten pÄ plats pÄ Wembley.

"PÄ vÄr fortsatt framgÄngsrika vÀg ut ur lockdown Àr det vÄr högsta prioritet att garantera sÀkerheten för allmÀnheten. Vi har jobbat extremt tÀtt med Uefa och FA (det engelska fotbollsförbundet) för att se till att det kommer vara rigorösa och Ätstramade hÀlsoÄtgÀrder som möjliggör att fler fans kan se matcherna pÄ plats", sÀger han i den brittiska regeringens uttalande.

Eventuell finalflytt?

Uefa meddelade tidigare i dag att man inte har nÄgra planer pÄ att flytta matcherna, Ätminstone inte semifinalerna.

"Uefa, det engelska fotbollsförbundet och engelska myndigheter jobbar tillsammans för att pÄ ett lyckat sÀtt arrangera semifinalerna pÄ Wembley, och just nu finns inga planer pÄ att flytta matcherna", skriver en talesperson i ett uttalande.

NÄgot som dÀremot kan flyttas Àr finalmatchen. Uefa har tidigare sagt att man har en beredskapsplan för att flytta finalen frÄn Wembley om inte karantÀnskravet pÄ tio dagar för utlÀndska fans slopas. Enligt The Times ska Ungerns huvudstad Budapest vara en alternativ spelort, dÀr 100 procent av arenakapaciteten tillÄts.

En förÀndring av karantÀnskravet var inte heller nÄgot som nÀmndes i uttalandet frÄn den brittiska regeringen efter beskedet om den ökade publikkapaciteten pÄ Wembley.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!