Storseger för P18 B

Det var inget snack på Visborgsvallen när P18 B drabbade samman med Fanna BK. Två tidiga mål banade väg för vinsten och slutsiffrorna skrevs tillslut till 8–1.

Foto: Emanuel Nashed

Fotboll2018-05-26 16:46

En fyramålsskytt och en tremålsskytt visade vägen när P18 B besegrade tabelljumbon Fanna BK med hela 8–1. Innan matchuret hade hunnit slå tvåsiffrigt hade P18 gått upp i en 2–0-ledning och därefter var vinsten aldrig i fara.

– Tjejerna spelade bra idag, de lät bollen rulla. Vi gör två snabba mål och sedan blev det aldrig riktigt nervöst, säger Magnus Nilsson, som för dagen var huvudtränare och som till vardags är andretränare i P18:s A-lag.

Sandra Kollberg och Hannah Henriksson gjorde fyra respektive tre mål i dagens match. Kollberg går i och med dagens målskörd upp i skytteligaledning med elva stycken fullträffar.

– Sandra gör det bra och får många fina passningar idag, säger Nilsson.

Trots P18:s åtta mål var det Fannas Mriam Doham som stod för matchens delikatess. Med ryggen vänd mot mål fick hon till ett skott på halvvolley som seglade hela vägen in i mål.

P18 B har nu tio poäng efter sex spelade matcher och befinner sig i skrivandes stund på en fjärdeplats i tabellen. Nästa match spelas borta mot tabelltvåan FC Djursholm lördagen den andra juni.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!