VIF Gute fick en tuff start på division 2-äventyret.
I premiären mot Tyrold åkte man på en riktig snyting och föll med 15–42 (5–22) på bortaplan.
Bortalagets mål gjordes av Armin Fikic 4, Gustav Fridén 4, Noel Granvald 3, Ludvig Myhrbäck 2, Tom Gunnarsson och Hampus Martis.
– Tyrold är numret för stora för oss. Vi får 4-5 sena återbud i slutet på veckan vilket gör att vi tappar en hel del tyngd och rutin. Tyrold är individuellt väldigt skickliga och straffar oss ordentligt när vi gör tekniska misstag i anfallsspelet. Vi är inte riktigt förberedda på tempot och blir stundtals alldeles för passiva i försvaret, säger Peter Qviström.
I Gute tvingades man efter återbuden att matcha ett ungt lag, vilket Qviström tror bådar gott för framtiden.
– Våra målvakter gör en fin insats och landar på över 30 i räddningsprocent. Vi tar med de stundtals bra sakerna och fortsätter att träna på noggrannheten och att spela ihop laget, fortsätter han.
I nästa match möter Visby Gute Sannadal hemma på söndag 9 oktober 11.00.