Superduperlive: Endre och Visby Roma lirar

Endre IF och Visby Roma spelar hemma under fredagskvällen. Endre jagar sin sjätte raka seger medan ett skadeskjutet Visby Roma famlar efter formen.

Foto: Malin Stenström

Helagotland.se liverapporterar2017-10-13 18:50

Endre IF har aldrig inlett säsongen bättre.

Senast mot Warberg var det Anna Mobergs hattrick som grundlade segern.

– 15 poäng av 15 möjliga är bra, sedan har vi kanske inte mött lag som ska tillhöra toppen. Men det är starkt att ha gått fullt, speciellt eftersom vi inte spelat på topp. Det finns mycket som kan bli bättre, säger hon i dagens GA-sporten.

Motståndarna IK Sirius (tidigare FBC Uppsala) har inlett säsongen så där och har bara en seger och fyra poäng, men då har man betat av flera av topplagen också. Mot Endre saknar man sin kanske största stjärna: Klara Molin.

I Endre jubilerar lagkaptenen Olivia Ruthström med att göra sin 200:e match i Endredressen.

Visby Roma har haft otur med skador i säsongsinledningen, vilket förstås har haft påverkan på spelet. Oskar Lundberg, Nick Hedemyr, Emil Wahlberg, Josef Sjöblom och Einar Engström är alla skadade.

Nu väntar den obesegrade nykomlingen Hanviken.

–  Ett storvuxet lag med en stark defensiv, säger Mike Beharrell, coach i Visby Roma till GT-sporten.

Hanviken tränas av gotlänningen Michael Carlsson med förflutet som spelare och coach i klubben.

Båda matcher liverapporteras gemensamt på helagotland.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!