En 284 dagar lång väntan är över: "Hon är helt grym"

Endre körde över Åkersberga och tog tre mycket viktiga poäng. Här är tre spaningar från matchen, av Helagotlands Kalle Forssell.

Endres förstakedja hade lekstuga.

Endres förstakedja hade lekstuga.

Foto: Kalle Forssell

Innebandy2024-01-07 15:45
undefined
Segern kom mycket välbehövligt för Endre och tränaren David Normark.
  • 284 dagar lång väntan över  

I comebacken mot Falun såg det - helt förståeligt - något ringrostigt ut. Men nu har Elin Roos ställt in siktet igen. Efter att ha missat i stort sett hela höstsäsongen på grund av en jobbig sjukdom är stjärnan tillbaka i målprotokollet. 

Och inte bara en gång. Utan fyra. 

I den andra perioden mot Åkersberga var det Roos för hela slanten. Hon gjorde fyra mål på bara en kvart och hennes leende sa det mesta om känslan att vara tillbaka på allvar. 

Senast hon gjorde mål för Endre var den 30 mars förra året, i slutspelet mot Rönnby, och en 284 dagars väntan är förbi. 

– Det är mycket! Det har jag aldrig varit med om, så många dagar. Det gör det bara ännu skönare, säger Roos. 

Tränaren David Normark och kedjepartnern Ellen Bäckstedt lovordade Roos efteråt. 

– Vad ska man säga? Det är en fantastisk människa och en fantastisk innebandyspelare. Jätteglad för hennes skull att hon får komma tillbaka och göra lite mål, och får komma in i det på riktigt, säger Normark.

– Hon är helt grym! Man vet att så fort man passar så sätter hon dit den, säger Bäckstedt.    

  • Förstafemmans dominans 

På grund av ett antal avbräck fick tränaren David Normark vaska om i laget, och han komponerade en förstafemma med backarna Stina Ander och Ellen Berglund, och en offensiv trio med Ellen Bäckstedt, Elin Roos och Erika Nilsson. 

Den konstellationen skulle göra dagen till en mycket jobbig sådan för Åkersberga-försvaret. 

Av Endres åtta mål framåt stod förstalinan gör sju. 

Att Elin Roos och Ellen Bäckstedt (fem nya poäng idag och upp på tredjeplatsen i SSL:s poängliga) kan briljera vet vi, men Erika Nilsson förtjänar ett extra omnämnande. 

Den kvicka forwarden gjorde ett mål och två assist och stod för flera finurliga och öppnande passningar.  

undefined
Endres förstakedja hade lekstuga.
  • Därför saknades kvartetten

Endre kom till spel utan flera viktiga spelare mot Åkersberga. Frida Görtz, Ella Johannesson och Line Trandum Terjesen hade varit sjuka i veckan, och dessutom var inte Tove Sandelin (som gjorde comeback senast mot Falun) i spel. 

Sandelin gav dock lugnande besked efter matchen, och sa att det inte handlade om något bakslag utan var förutbestämt att hon skulle stå över den här matchen. 

undefined
Kvartetten Frida Görtz, Ella Johannesson, Tove Sandelin och Line Trandum Terjesen saknades mot Åkersberga.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!