Visby IBK-veteranen klar för ny klubb

Jon Lindgren har lämnat Visby IBK. Nu har han skrivit på för division 2-klubben IBK Vänersborg. "Jag tror på vår trupp", säger han till klubbens webbplats.

Jon Lindgren fortsätter sin karriär i division 2-klubben IBK Vänersborg.

Jon Lindgren fortsätter sin karriär i division 2-klubben IBK Vänersborg.

Foto: Krister Nordin

Innebandy2020-08-17 15:14

Fostrad i Hansa-Hoburg, men det är som Visby IBK-spelare som Jon Lindgren haft de största framgångarna.

Elva säsonger blev det i klubben innan han efter nedflyttningen till allsvenskan valde att tacka för sig.

Nu väntar en flytt till Västergötland och där fortsätter karriären i division 2-klubben IBK Vänersborg.

Men det är inte för innebandyn utan för kärleken.

– Min sambo kommer från Trollhättan och efter några år på Gotland så fick hon en ny tjänst i Göteborg och flyttade hem till Trollhättan i höstas. Jag blev kvar på ön för att spela ett år till eftersom vi gick upp i SSL med Visby, säger Jon Lindgren till klubbens webbplats.

För IBK Vänersborg blir flytten en vinstlott som får en rutinerad och allsidig spelare i sin jakt mot division 1.

– Jag kan spela både back och forward. Stark med boll och på så sätt kan jag öppna ytor för mina medspelare. Jag kommer även att höras en del på planen, säger Jon Lindgren.

Den västgötska innebandyn har han ingen erfarenhet av.

– Men jag tror på vår trupp. Och roligast har man när man vinner.

Jon Lindgren spelade 238 matcher i Visby IBK och gjorde 183 poäng (113 mål + 70 assist).
Förra säsongen stod Burgsvikssonen för åtta poäng (fyra mål, fyra assist) på 32 matcher i Svenska Superligan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!