- Slutspelshockey på riktigt
Det var ikväll slutspelet började på riktigt allvar. I alla fall i form av känslor, kamp och lite (kanske inte så lite...) gurgel. Känslonivån och hettan trissades upp rejält i den andra perioden när Visby Romas Robin Liljekvist fick matchstraff efter en crosschecking, en situation som möjligen kan leda till fler matchers avstängning för den stora backen.
Inte långt senare fick Simon Hansson två minuter efter att ha tacklat hemmalagets Alexander Bergström, och då svallade känslorna på läktarplats (se klipp nedan!).
Det var också i samband med detta som Karlskrona kunde göra 3–1 i spel fem mot tre, och kanske var det där matchen avgjordes.
Därefter var det ständigt tätt, hårt och laddat, och på slutsignalen rök lagen ihop igen i en slags fingervisning om vad som komma skall. I tv-intervjun efter matchen menade Visby Roma-coachen Hans Särkijärvi också att Karlskrona-spelarna filmade och överdrev, och det var ord som säkerligen inte kylde ned känslorna inför fortsättningen.
Det är upplagt för något alldeles extra i helgen, med andra ord.
- Viktiga injektionen i Visby Roma
Efter den förlösande segern i kvartsfinal ett kom Visby Roma ned på jorden igen när Karlskrona växlade upp. Men ett glädjeämne hos gotlänningarna, trots onsdagens förlust, är att powerforwarden Sebastian Harila är tillbaka. Och det med besked.
Den hårde och oömme norrlänningen hade inför slutspelet inte spelat en sekund sen i mitten av januari på grund av skada, men nu är han på isen igen och det är lätt att förstå varför Harila är en populär kugge hos tränare Särkijärvi.
Med sin styrka framför motståndarnas mål, och med sin rutin och sitt ledarskap, är Harila ett ständigt hot, och han tycks älska matcher som dessa.
Visst fick också Harila som trycka in en puck framför Karlskrona-kassen.
- Helgens dubbelmatcher
1–1 i matcher och känslor på alla håll och kanter. Det är definitivt ett utgångsläge som Visby Roma tagit på förhand alla dagar i veckan inför helgens dubbla matcher i Visby ishall.
Visby Roma har inte varit sena med att betona att det är Karlskrona som har pressen på sig, och solklart är det så. Harila & Co kan gå ut inför hemmapubliken och spela utan press på sina axlar, och man har i de första kvartsfinalerna visat att man kan såra Karlskrona rejält.
Låt oss hoppas på fullpackade läktare och rejält drag i helgen.