Uppenbart hade hemmalaget mer kraft kvar i benen efter lördagsmatcherna. Det menar Hudiksvalls Jonas Lindström, när han förklarar förlusten.
– Det var nog ändå orken som tröt för oss i dag. Vi hade några lägen i både första och andra men i tredje nej, då hade vi nog ingen energi kvar.
Det hade Visby Roma.
Efter strafförlusten mot Sundsvall reste sig laget som ett lag. Men med en ny målvakt mellan stolparna.
Daniel Gibl som gjorde sin första match sedan Väsby i december var ett enda stort leende efter att ha hållit nollan.
– Vi började matchen riktigt bra, såg till att spela enkelt helt enkelt, förklarar han.
Hemmalaget tog ledningen sent i första perioden. I spel fem mot tre tråcklade Jonathan Johansson in pucken från nära hålla bakom Hudiksvalls målvakt Simon Nordh med 1.12 kvar på matchuret.
Men gästerna satte också hemmalaget på prov. Sedan den första offensiven avklingat tryckte Hudiksvall på bra mot Daniel Gibl.
Andra perioden var inte mycket att orda om.
Väl i tredje märktes allt mer att gästerna skulle få svårt att kvittera. I stället satte Johansson sitt andra mål för dagen innan Johan Eriksson 3–0-punkterade matchen i öppen kasse med bara sekunder kvar.
Hudiksvall hade aldrig något motmedel.
– Nej, jag tycker verkligen att vi förtjänar tre poäng här i dag, säger Daniel Gibl som motade 25 skott.
Gästernas Jonas Lindström var inte sen att hålla med.
– Så starka som Visby var i dag, har jag inte mött förut här på deras hemmaplan. De stängde av oss bra, säger Lindström.
Segern tog upp tvåan Visby Roma på 20 poäng i en lätt haltande tabell.