Hemma igen efter elva år: "Som ett andra hem för mig"

Simon Hansson lämnade Sudrets HC som 15-åring. Elva år senare var han tillbaka i Hemse ishall, men i bortalaget Visby Romas dräkt. "Det här var som ett andra hem för mig", säger Simon Hansson.

Simon Hansson spelade sin första match i Hemse ishall på många år. Det slutade med 6-0-seger.

Simon Hansson spelade sin första match i Hemse ishall på många år. Det slutade med 6-0-seger.

Foto: Mattias Karlssson

Ishockey2023-09-20 23:06

Simon Hansson är uppvuxen i Alva då blir det Sudrets HC som hockeyknatte.

Som den yngst i brödratrio om tre har det varit hockey för hela slanten. 

– Man hade i stort sett nyckel hit till hallen. Hit kunde man komma och gå nästan som man ville. Det var helt underbart, säger Simon Hansson.

Att sorken hade talang märktes tydligt och som 15-åring lyftes han upp i A-laget som då spelade i hockeytrean. Simon gjorde fem mål och åtta poäng på 14 matcher.

Sedan bar det av till Småland och studier på hockeygymnasium och spel i Tingsryds J18 och via Karlskrona, Krif och Nybro landade han i fjol i Visby Roma.

När Visby Roma på onsdagskvällen genrepade mot Sudret inför nästa veckas säsongspremiär mot Segeltorp var det första matchen i Hemse ishall för Simon sedan flytten elva år tidigare.

– Men jag har varit lite på isen på jular och så där, men det var några år sen senast. Det är skönt att komma tillbaka och det är lite som ett andra hem.

undefined
Visby Roma besegrade Sudrets HC i Hemse ishall på onsdagskvällen.

Matchen var inte mycket att orda om. Visby Roma som avser att slåss i toppen av hockeyettan mot ett skadeskjutet Sudret som ingen vet vart det står.

Ändå stod hemmalaget emot ganska bra och Linus Johansson i hemmakassen fick göra ett par svettiga räddningar innan Adam Harrysson Karlsson spräckte målnollan efter tio minuter.

Elias Lindström och Anton Johansson spädde på till 3–0 i första perioden. 
Den andra såg ut att bli mållös, men med nio sekunder kvar satte Adam Lidström 4–0 framspelad av Simon Hansson.

Det blev till slut 6–0.

– Det är en svår match att spela, men vi kan bättre än så här. Vi har bra fart på träningarna så det ska bli otroligt kul att dra igång det här i slutet av nästa vecka, säger Simon Hansson som hade hela familjen på läktaren.

undefined
Adam Harrysson Karlsson gjorde tre poäng för sitt Visby Roma.

I hemmalaget som trots klasskillnaden hängde med hyfsat var tränaren Tom Lindström trots resultatet nöjd med prestationen. 

– Det var roligt och det ska ju skilja en del mellan lagen. Visby Roma spelade i powerplay nästan hela matchen och det är tufft, men stundtals har vi också dom mot repen, säger han.

Matchfakta

Träningsmatch

Sudrets HC–Visby Roma 0–6

(0–3, 0–1, 0–2)

Period 1: 0–1 (10.01) Adam Harrysson Karlsson (Hlib Tkach, Lucas Jidenius) .0–2 (12.14) Anton Johansson (Melker Iversen, Tim Bothén), 0–3 (17.31) Elias Lindström (Fredrik Sandberg).

Period 2: 0–4 (19.31) Adam Lidström (Simon Hansson, Adam Harrysson Karlsson).

Period 3: 0–5 (10.43) Albin Svedin. 0–6 (11.58) Adam Harrysson Karlsson (Elias Lindström, Leo Landor)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!