Niki Kaila var en av spelarna som hämtades från grannlandet inför hösten.
Förväntningarna var höga.
Men finländaren fick det inte att stämma. Dels åkte han på en skada tidigt som höll honom borta från isen i ett par veckor. När han var tillbaka gick det fortsatt trögt offensivt.
– Jag missade 4-5 matcher precis i början av säsongen och det tog tid innan jag var tillbaka för fullt, säger Niki Kaila.
På 13 matcher i grundserien svarade han för tre mål och totalt fem poäng. Inga övertygande siffror för en förväntad toppspelare.
Visby Roma missade allettan och fick i stället ta nya tag i vårserien. Där har 28-åringen fått det att lossna. Han gjorde ett av målen mot Halmstad och hattrick senast i 6–0-segern över Eskilstuna Linden.
– Det har varit upp och ner för mig under säsongen, men känns betydligt bättre nu. Så har det varit för hela laget egentligen.
Trots fyra mål på två matcher ser han sig främst inte som någon målskytt.
– Nej, jag gillar hellre att spela fram till målen och är väl mer av en playmaker. Om jag ska beskriva mig själv så är det som en tvåvägscenter som först tar det defensiva jobbet.
Kaila är något av en "late bloomer" som gjorde sin första säsong i den finska andraligan (Mestis) i fjol. Där blev det 15 (7+8) poäng på 29 matcher för Kiekko-Espoo.
Han har varit i Finland över jul och återvände till Gotland på annandagen.
– Skönt att komma hem en sväng, men det är så kallt i Finland nu och var 16 minusgrader när jag åkte. Det är inte samma vinter här.
Hur trivs du annars?
– Bra. Både på Gotland och i laget. Jag är förväntansfull inför fortsättningen.
Visby Roma har satsat finskt de senaste åren och Kaila har sällskap av Ville Heikkinen, Miro Lehtimäki och Oula Uski den här säsongen.
– Det hjälper till. Speciellt med språket, eftersom jag inte är jättebra på engelska och pratar bara lite svenska.
Kaila har bildat en stark kedja med Uski (1+2) och Eric Winbergh (0+6) på slutet. Trion har öst in poäng.
– Vi kompletterar varandra bra. Eric är snabb och bra på skridskorna, Oula stor och stark. Vi trivs ihop.
På onsdagskvällen är det nystart, efter elva dagars speluppehåll, och Visby Roma ställs mot Segeltorp som inlett med två raka förluster.
– Jag hoppas att vi kan fortsätta på den inslagna vägen. Målet är en topp-3-plats och playoff, men jag tror även att vi har en bra chans att vinna den här serien.