Visby Roma värvar kanadensare

Visby Roma har landat ett meriterat nyförvärv inför den kommande säsongen. Kanadensaren Zane Jones är nämligen klar för spel i Visbyklubben.

Visby Roma i möte med Zanes gamla klubb Sollentuna

Visby Roma i möte med Zanes gamla klubb Sollentuna

Foto: Tommy Soderlund

Ishockey2018-07-05 12:53

Zane Jones, född 1994, är en stark forward som både besitter storlek och offensiva kvalitéer. Den 191 centimeter långe kanadensaren kommer från en riktig hockeyfamilj och han är släkting till Larry Mcdonald, känd som lagkapten i Calgary Flames under många år, alltid prydd med en stor mustasch. Liksom sin "uncle" bär Zane Jones en mustasch, men det finns fler likheter än så. Zane Jones är också poängfarlig.

Under fjolårssäsongen gjorde kanadensaren 21 poäng på 28 matcher för Sollentuna, varav fyra mål var mot just Visby Roma. Efter säsongen åkte han över till Australien och spelade för Newcastle Northstars där det blev 15 poäng på 12 matcher för poängkungen. Zane Jones har trots sin ringa ålder en gedigen meritlista och har spelat flera säsonger i WHL som är en av världens starkaste juniorligor. Nu vill Zane Jones använda Visby Roma som en språngbräda uppåt, och Visbyklubben är nöjda med värvningen.

– Som spelare är Zane extremt tuff och är känd för att dela ut stenhårda tacklingar. Till Visby kommer Zane i första hand för att bidra offensivt och vi är helt övertygade om att han kommer vara en av Hockeyettans spetsigaste spelare den kommande säsongen, skriver klubben i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!