PLAYOFF: Visby Roma fick jubla på hemmais

Visby Roma har valt motståndet. Klockan 19.00 i kväll möter man Kallinge-Ronneby på bortaplan i playoff 2 till Hockeyallsvenskan.

Foto: Malin Stenström

LIVERAPPORT2017-03-09 17:30

Kallinge–Ronneby slog ut Borlänge i den första playoff-rundan efter två raka 2–1-vinster. Den senaste matchen spelades i helgen, Visby Roma kommer från ett närmare två veckor långt uppehåll.

– Det betyder att de första tio minutrarna av matchen kommer att bli avgörande. De har ett övertag mot oss, eftersom de är inne i matchtempo, säger Mike Beharrell, tränare för Visby Roma.

Motståndarna från Blekinge beskrivs som ett hårt kämpande kollektiv där målvakten är lagets viktigaste spelare.

Keepern Robin Jensen hade en målvaktsprocent över 93 procent i Allettan södra.

– Han är riktigt bra, men jag hoppas att våra spelare ska överlista honom. KRIF spelar annars en fysisk, mer aggressiv hockey, en spelstil som passar oss, säger Johnnie Björklund, assisterande tränare i Visby Roma.

Två spelare saknas när laget går in i utslagsskedet av säsongen. Jonathan Johansson är avstängd till och med 13 mars.

Backen Fredrik Sandbergs medverkan i Ronneby är oklar, efter en skada i matchen mot Östersund. Det är ett avbräck. Backen svarat för en mycket bra säsong och varit vass framåt.

Nyckeln till vinst spås bli förmågan att få till långa anfall och trycka ner KRIF i egen försvarszon.

– Kan vi få till långa anfall, där vi är som allra bäst, då ska vi nog kunna överlista deras målvakt och vinna det här, säger Johnnie Björklund.

Laget reser till Ronneby med flyg och övernattar på hotell. Morgonen efter flyger de tillbaka till ön, jobbar fredagen och laddar sedan upp för helgens direkt avgörande matcher på Gotland.

– Det är vi som har valt att möta dem. Nu är det upp till oss att visa att vi har valt rätt, säger Johnnie Björklund.

Det finns ett gotländskt inslag i KRIF. Vänsterforwarden Simon Hansson kommer från Sudrets HC.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!