Det blev blankt nej från regionledningen när Moderaterna förra året motionerade om att Region Gotland borde sälja den gamla maltfabriken där Uppsala Universitet Campus Gotland och Almedalsbiblioteket har sina lokaler. "Vi vill inte skapa oro för universitetet. Att vara kvar som ägare ger en möjlighet att vara med och påverka", förklarade regionrådet Björn Jansson (S).
Men nu är regionledningen på väg att ändra sig. När regionstyrelsens arbetsutskott sammanträdde förra veckan diskuterades frågan och arbetsutskottet ställer sig positivt till en försäljning.
Om regionfullmäktige ger klartecken till en försäljning på sitt decembersammanträde säljs Kanonen 1 till stiftelsen Uppsala Akademiförvaltning för 187 miljoner kronor. Det är en fastighetsägare som universitetet själv har rekommenderat regionen att ta kontakt med.
– Vi har introducerat en kontakt med Uppsala Akademiförvaltning. De äger delar av universitetets fastigheter i Uppsala och det är en fastighetsägare som universitetet skulle känna sig bekväm med, förklarar Olle Jansson, rektorsråd på Campus Gotland.
– Vi har gjort en värdering från båda håll och försäljningspriset landar där emellan, förklarar regionstyrelsens ordförande Björn Jansson (S).
Varför har ni ändrat er?
– Det här är en fastighetsägare som Uppsala Universitet själva rekommenderar. Det är viktigt för oss att ha med dem i den här processen.
Förlorar ni inte möjligheten att "vara med och påverka" som du ville slå vakt om?
– Det är klart, vi får inte samma kontroll. Men vi tecknar ett 15-årigt hyreskontrakt för biblioteket där vi också säkrar hyrorna.
Regionrådet Brittis Benzler (V) är också positiv till en försäljning.
– Regionen är fattig. Vi har inte råd att ha dolda tillgångar. Vi ligger just nu i en period med tunga investeringar i kryssningskajen, Klintehamns hamn och Sävehuset. Att sälja fastigheter är ett sätt för oss att stärka vår likviditet, förklarar hon.
Brittis Benzler tror att en försäljning inte bara kan stärka regionens ekonomi, utan också gagna utvecklingen av Campus Gotland. Om utvecklingen av Campus Gotland går som planerat räknar man med att universitetet kommer att behöva fler lokaler inom en tioårsperiod.
– En annan hyresvärd kan ha bättre möjligheter att bygga ut, säger Brittis Benzler.