BILDER: Nu byts flaggstängerna ut

Den 1 maj stoppades all flaggning på ringmuren sedan en stång knäckts av vinden. Nu byts alla dåliga stänger ut.

Dåliga flaggstänger på ringmuren byts ut mot nya.

Dåliga flaggstänger på ringmuren byts ut mot nya.

Foto: Krister Nordin

Gotland2014-05-26 14:05

– Vi inventerade alla stänger under förra veckan och byter ut dem som är dåliga, säger Lasse Pettersson på parkförvaltningen.

Stängerna är gjorda av obehandlad gran och de nya är av samma material. Regionen har ett lager sedan tidigare med nya stänger och Lasse Pettersson tror att de ska räcka för att ersätta de som är dåliga.

Ansvarig för arbetet är Jan Persson, enhetschef för parkförvaltningen, men han är ledig på måndagar och Lasse Pettersson träder in i hans ställe. Han vet dock inte hur många stänger som är så dåliga att de måste bytas ut, men han utgår från att arbetet ska vara klart till den 6 juni då nästa flaggdag infaller.

Kommunals skyddsombud, som stoppade all flaggning efter att en flaggstång knäckts, vill helst att alla stänger byts ut mot glasfiber som är betydligt hållbarare.

– Det finns inga förutsättningar att göra något annat just nu, nu riggar vi inför sommaren så att det går att flagga säkert, säger Lasse Pettersson.

Han hoppas dock att man prövar mjöligheten att ta fram en glasfiberstolpe och även ser över tekniken för linorna.

– Det är en längre process om de ska bytas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om